ריברדייל
אנגלית: Riverdale) היא סדרת טלוויזיה אמריקאית מסוגת דרמת מותחן לבני הנעורים המבוססת על חוברות הקומיקס שפורסמו על ידי הוצאת הקומיקס "ארצ'י קומיקס" המספרות את סיפוריהם של ארצ'י וחבריו הגרים בעיירה ריברדייל השוכנת על שפת גדת נהר הסוויטווטר. הסדרה עלתה לשידור ברשת The CW.


הסדרה חולקת יקום משותף באופן לא-רשמי עם סדרת מקור של נטפליקס בשם "הרפתקאותיה המצמררות של סברינה", שעלתה לשידור ברשת נטפליקס ב-26 באוקטובר 2018. באוגוסט 2018, נודע כי לסדרה מתוכננת סדרת ספין אוף בשם "קייטי קין", שעתידה לעלות לשידור ב-6 בפברואר 2020.


תוכן עניינים


עלילת הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]


רקע עלילתי
[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הסדרה מספרת את סיפורם של ארצ'י אנדרוז ושלושת חבריו, בטי קופר, ג'אגהד ג'ונס וורוניקה לודג', שגרים בעיירת ריברדייל השקטה והמנומנמת השוכנת על גדת הנהר הסוויטווטר ולומדים בתיכון המקומי. עם פתיחת העונה הראשונה, ארצ'י וחבריו מגלים שמתחת למעטה התמים של העיירה, העיירה ותושביה מסתירים סודות אפלים.[1]


במהלך חופשת הקיץ, ביום העצמאות, התאומים בלוסום יוצאים לשייט בנהר הסוויטווטר, אך מתברר כי ג'ייסון, הקוורטרבק המקומי ונער פופולרי בתיכון ריברדייל, טבע בעקבות התהפכות הסירה ואילו אחותו, שריל, יצאה בשלום מהתאונה. עם תחילת שנת לימודיהם השנייה, ורוניקה לודג', בתו של היירם לודג', איש עסקים ומאפיונר שנאסר בעקבות אשמת מעילה, מגיעה לעיר ותופסת את תשומת לבו של ארצ'י ובמקביל, ג'אגהד ג'ונס, חברו הטוב ביותר של ארצ'י, מתחיל לכתוב רומן המספר על אירועי הקיץ בריברדייל. על אף שבין ארצ'י לבטי קופר וורוניקה מתפתח משולש אהבה, בטי וורוניקה הופכות במהרה לחברות. ביער, לאחר מפגש חפוז, קווין קלר ומוס מייסון מוצאים את גופתו של ג'ייסון על יד האגם, ומגלים שלמעשה הוא נורה בראשו. במסיבת עיתונאים לכבוד ג'ייסון, שריל בורחת אחרי שהיא הוזה את ג'ייסון; והיא מתוודה בפני ורוניקה שג'ייסון היה אמור "לחזור". למחרת, במהלך שיעור מדעים, שריל נעצרת בשל ראיות הנתיחה שלאחר המוות של ג'ייסון, שחושפות שהוא נרצח למעשה שבוע לאחר יום העצמאות, והיא מתוודה שהיא ניסתה לעזור לג'ייסון לברוח. בטי מפעילה מחדש את עיתון בית הספר, ה"בלו אנד גולד", ושולחת את ג'אגהד לחקור את הצופים שמצאו את שריל בנהר הסוויטווטר. במקביל, שריף קלר מגלה כי כל הראיות שלו נגנבו. בינתיים, ג'אגהד מציע לבטי לחקור את אחוזת ת'ורנהיל בחיפוש אחר רמזים, והשניים נתקלים בסבתם של ג'ייסון ושריל, רוז, שמגלה שג'ייסון ופולי, אחותה של בטי שנעלמה בנסיבות מסתוריות, היו מאורסים. ג'אגהד ובטי מסיקים שאביה, האל, אחראי לגניבת הראיות של השריף בעקבות היריבות בין משפחתה למשפחת בלוסום. חקירתם של בטי וג'אגהד מקרבת בין השניים, שאף מפתחים רגשות רומנטיים אחד כלפי השנייה ובמקביל מביאה אותם לפגוש פנים מול פנים את אחותה של בטי, פולי, שמוחזקת בכפייה במנזר האחיות החסד השקט, כשהיא לא מודעת למותו של ג'ייסון ונמצאת בחודש השביעי להריונה.


פולי מגלה לשריף קלר שג'ייסון היה אמור לבצע משלוח סמים עבור "כנופיית אופנוענים" תמורת כסף לפני ששניהם ברחו. לאחר מכן, במסיבת הלידה עבור התאומים של פולי, היא מבקשת להתגורר באחוזת ת'ורנהיל. כשאירוע משפחתי של משפחת בלוסום קרב, שריל מבקשת מארצ'י ללוות אותה, אך כאשר הוא מסרב, פנלופי משחדת אותו ללכת איתה. במהלך האירוע, ארצ'י לומד מפולי שהיא עברה לגור עם משפחת בלוסום במטרה לחשוף את האמת על מותו של ג'ייסון. לאחר שפרד נוסע לשיקגו על מנת לסיים את הליכי הגירושין שלו, ארצ'י נשאר לבדו ומשתכנע על ידי בטי לערוך לג'אגהד מסיבת יום הולדת שיוצאת משליטה במהירות, ובמהלכה, אף. פי., אביו של ג'אגהד ומנהיג הסרפנטס, ואליס מתווכחים ואף. פי. מרמז בגלוי שאליס היא סרפנטית לשעבר. אחרי המסיבה, ארצ'י מנחם את ורוניקה והשניים מתנשקים. להפתעתו של ארצ'י, אביו חוזר הביתה עם אמו, מרי, שמחליטה להישאר באופן זמני. בינתיים, במהלך נשף "השיבה הביתה", המשטרה מבצעת חיפוש בקרוואן של אף. פי. על פי צו חיפוש, ועוצרים אותו בטענה לרציחתו של ג'ייסון לאחר שמצאו ראיות, אך הנסיבות משכנעות את ארצ'י וורוניקה שאף. פי. הופלל.


בטי ואליס תופסות את האל מנסה להרוס את הראיות הקשורות לג'ייסון, והוא חושף בפניהם את הסוד המשפחתי שלהם: בני משפחת קופר הם למעשה דודניהם של משפחת בלוסום, מה שהופך את יחסיהם של ג'ייסון ופולי לגילוי עריות מבחינה טכנית. בעזרתו של קווין, ג'אגהד ובטי חוקרים את הקראוון, שם השניים מוצאים דיסק און קי מוסתר המכיל סרטון המתעד את קליפורד רוצח את ג'ייסון. ורוניקה מגלה שאביה סוף כל סוף שוחרר מהכלא ושהוא נמצא בדרכו לריברדייל. כאשר המשטרה הולכת לעצור את קליפורד, מתגלה שהוא כבר התאבד בתלייה ועם התאבדותו, מתברר שהוא היה מעורב בעסקי סמים ושג'ייסון גילה על כך, מה שהוביל לרציחתו על מנת למנוע ממנו לחשוף את האמת על העסק המשפחתי. הגילוי מנקה את אף. פי. מכל האישומים נגדו, אך נשאר עדיין במעצר משטרתי. במקביל, אליס מגלה לבטי שהיא נכנסה להריון בשנות התיכון, אך האל שלח אותה אל אחיות החסד השקט וגרם לה למסור את התינוק לאימוץ. הרוסה כתוצאה מסודותיו והתאבדותו של אביה, שריל מנסה להטביע את עצמה בנהר הסוויטווטר, אבל ארצ'י, יחד עם ורוניקה, בטי וג'אגהד, מציל אותה. מאוחר יותר באותו הלילה, שריל מעלה באש את אחוזת ת'ורנהיל, לחרדתה הרבה של פנלופי. העונה מסתיימת כששודד מסתורי הלובש ברדס שחור נכנס ל"פופ'ס שוקליט" בזמן שארצ'י ופרד סועדים שם, וכאשר ארצ'י מנסה להתערב, השודד יורה בפרד; מעשה שמאיים לגרור את ריברדייל לכאוס ואפלה מוחלטים.


לאחר שנורה, ארצ'י מחיש את פרד לבית החולים, שם חבריו וידידיו מנחמים אותו עד שפרד מתאושש. בטי וג'אגהד לומדים מפופ כי היורה לא לקח כסף כלל מן הקופה, מה שמצביע על כך שההתקפה כוונה נגד פרד. בינתיים, היירם חוזר לריברדייל, מה שמגביר את המתחים במשפחת לודג'. לאחר הירי, פופ מוכר בחשאי את המסעדה להיירם. בינתיים, ג'אדהד לומד שאביו עומד בפני 20 שנות מאסר ומבקש את עזרתה של פני פיבודי, עורכת דין סרפנטית שמסכימה לעזור לו בתמורה לטובה. ביער, מוס ומידג' קלאמפ מותקפים על ידי היורה של פרד, אך שורדים. בעקבות האירוע, ארצ'י מייסד משמר אזרחי לו הוא קורא "המעגל האדום", על מנת להגן על תלמידי ריברדייל. משפחת קופר מקבלת מכתב מהיורה המסתורי, שכעת מזדהה בשם "הברדס השחור", שבו הוא מודיע על כוונותיו להתמקד בחוטאים הגרים בריברדייל. מחשש לחייה ולחיי התאומים שלה, פולי עוזבת את העיר ונוסעת ל"חווה". לאחר עזיבתה, בטי מקבלת מכתב מהברדס השחור, שחושף שנאומה במהלך טקס היובל ה-75 לריברדייל נסך בו השראה למעשיו ונותן לה צופן שרק היא יכולה לפתור, ומאוחר יותר, היא אף מקבלת ממנו שיחת טלפון, במהלכה הוא מגלה שהוא יודע איפה פולי ומאיים להרוג אותה, אלא אם כן תפעל כדבריו. מתוך כוונה ללמוד על מקורותיו של הברדס השחור, ארצ'י וורוניקה עוקבים אחר עקבותיו של רוצח סדרתי שחי בעבר בריברדייל ונקרא "המרטש מריברדייל", שרצח את משפחת קונווי לפני שנהרג על ידי האזרחים במהלך לינץ'. החקירה מובילה את השניים לגלות שרק קונווי אחד שרד, השרת של התיכון, ג'וזף סוונסון. במהלך מסיבת הפרישה של אף. פי. מהסרפנטס, אף. פי. מגלה שג'אגהד שיתף פעולה עם פיבודי ומחליט להישאר בסרפנטס, וורוניקה וארצ'י; וג'אגהד ובטי נפרדים בעקבות מחלוקות ביניהם.


בטי וארצ'י, שממשיכים לחקור את עניין הברדס השחור ואף חולקים נשיקה רגעית, מאותגרים על ידי הברדס השחור למצוא את סוונסון. לאחר מרדף אחר הברדס השחור, שריף קלר יורה והורג את הברדס, שמתגלה כסוונסון עצמו. לאחר אירוע זה, ורוניקה וארצ'י ובטי וג'אגהד חוזרים להיות זוג, ובטי זורקת את כל ממצאיה על סוונסון, אך שומרת את הברדס שהוא העניק לה. למרות התנגדותו של האל, בטי ואליס עוקבים אחרי בנה של אליס, צ'יק, אותו היא מסרה לאימוץ. בתחילה, צ'יק מסרב לבוא איתן, אך מסכים לאחר שבטי מצילה אותו מתקיפה. בינתיים, ראש העיר מקוי מנסה להשתלט על העסקה שעשתה עם היירם והרמיוני, במהלכה היא פינתה חלקים נרחבים מהסאות'סייד, ובתגובה השניים מתכוונים לחשוף את הרומן שלה עם שריף קלר. ורוניקה, לעומתם, מזהירה אותה על כך, ומקוי מתפטרת מכהונתה. במקביל, היירם מציע לארצ'י, ורוניקה, בטי, וג'אגהד ללכת לבית האגם של לודג' עבור חופשה רומנטית, אך נוצרים מתחים ברביעייה, שרק מתגברים כשקבוצה של נערים פורצים לבית, אך אחד מאנשיו של היירם מגיע, הורג את אחד הפורצים, ומחזיר את הארבעה לריברדייל. ג'אגהד מגלה על תוכניתו של היירם להפוך את המבנה של תיכון סאות'סייד לבית כלא חדש, והוא פותח בשביתת רעב כמחאה. במקביל, פרד מכריז על ריצתו לראשות העיר נגד הרמיוני. בינתיים, שריל וטוני חושפות את רגשותיהן אחת לשנייה. במהלך החזרות של ההפקה המוזיקלית של "קארי", קווין מגלה לג'אגהד שהוא קיבל איומים לכאורה מהברדס השחור שדורש ללהק מחדש את תפקידה של קארי. קווין נכנע, ומידג' מחליפה את שריל כקארי. עם זאת, במהלך המחזמר, קיר התפאורה חושף את מידג' מתה, עם אזהרה מהברדס השחור על שובו.


בינתיים, בטי וג'אגהד מחליטים לחקור את עברו של צ'יק ולומדים מאחיות החסד השקט שהוא למעשה מתחזה. בטי יוצרת קשר בחשאי עם הברדס השחור, שמציע לה להיפטר מצ'יק; שמתוודה בפניה שהוא רצח את אחיה האמיתי, צ'ארלס סמית', בעקבות כך, בטי מוסרת אותו לברדס השחור ולאחר מכן משקרת לאליס בתואנה שהוא עזב את העיר, לפני שאליס מספרת לה שהאל נעדר בזמן החליפין, מה שמוביל אותה לחשוד שאביה הוא למעשה הברדס השחור האמיתי. לאחר שתקף את שריל, האל מאשש את חשדותיה של בטי לגבי זהותו בתור הברדס השחור האמיתי וחושף שהוא בנו של המרטש מריברדייל, לפני שבטי מביאה למעצרו. במטרה למנוע שפיכות דמים, ג'אגהד מוסר את עצמו לפני, ששוברת את הבטחתה, והגולים תוקפים אותו באכזריות, אך מצליח לשרוד את התקיפה. באמונה שייתכן שהיירם תכנן את הפיגוע בדיון, הרמיוני מגלה לוורוניקה שהיירם מתכנן לגבש את כל הסאות'סייד, על מנת להוציא לפועל את תוכניתו במלואה. ג'אגהד, ארצ'י ושריל מובילים את הסרפנטס אל נורת'סייד, שם הם מקבלים מקלט, ולאחר מכן, אף. פי. פורש וממנה את ג'אגהד ליורשו, וזה האחרון מצרף את שריל לשורותיהם. במקביל, הרמיוני זוכה בבחירות לראשות העיר. מאוחר יותר, היירם נפגש עם פני, פנלופי, קלאודיוס, שריף מינטה ומלאכי, כדי לדון בשיתוף הפעולה ביניהם. העונה מסתיימת כשהיירם מבצע את מהלך הנקמה שלו בארצ'י, ובזמן שזה האחרון מושבע לנשיאות מועצת התלמידים, הוא נעצר שלא בצדק בטענה לרצח אחד הנערים מבית האגם שאחד מאנשיו של היירם הרג קודם לכן.


העונה נפתחת במהלך הכנותיהם של משפחתו וחבריו של ארצ'י אל המשפט בו דינו יוכרע. למרות הלחץ המשפטי, הרביעייה מחליטה לנופש במהלך סוף השבוע בו חל יום העבודה, ולאחר מכן, ארצ'י מסכים לקבל את הסכם הטיעון לריצוי שנתיים במרכז מעצר לנוער. בינתיים, בטי מביעה את מורת רוחה מ"החווה", כת מסתורית אליה אליס ופולי הצטרפו, ורוניקה פותחת מסבאה חדשה מתחת ל"פופ'ס שוקליט", ובאותו הלילה, לאחר שהתחיל לחשוד בהתנהגותו המוזרה של דילטון דוילי, ג'אגהד עוקב אחריו ומגלה אותו ואת בן בוטן ביער פוקס, כשהם חסרי הכרה מול טוטם שלד אליו דילטון התייחס כמלך הגרגוילים. עם מותו של דילטון, בטי וג'אגהד חוקרים את המשחק המסתורי ומגלים שלושה סמלים שנחרטו בגבו של דילטון. השניים מגלים שבן ודילטון השתתפו במשחק לוח, "גריפונים וגרגוילים", שהפך לקטלני. בינתיים, לאחר שהבינה כי ההיסטוריה חוזרת על עצמה, הרמיוני מכנסת את ההורים של ארצ'י וחבריו במשרדה של כדי לדון באירוע שהתרחש בצעירותם, עליו הם נשבעו שלא לדבר עליו לעולם. במקביל, בטי מתיידדת עם אוולין כדי לנסות ללמוד יותר על החווה ומופתעת לגלות שאליס סיפרה להם את כל סודותיהם המשפחתיים. בינתיים, העתקים של מדריך המשחק מונחים בלוקרים של כל תלמיד בתיכון ריברדייל, ואת'ל מכריזה בפני מלך הגרגוילים כי בקרוב כולם יצטרפו אליהם. לאחר שקדחת ה"גריפונים וגרגוילים" משתלטת על ילדי ריברדייל, אליס נפתחת בפני בטי על עברה ועל מעורבותה ומעורבותם של שאר ההורים במשחק וב"מועדון חצות", ומספרת לה שלאחר שמנהל התיכון נרצח בעקבות המשחק, הם נשבעו שלא לדבר על כך לעולם, וחושפת בפניה שעל אף שמעולם לא נודע מי הרוצח, חברי המועדון ידעו שאחד מהם הוא הרוצח.


ג'אגהד מגלה לבטי שהמשחק הוא אנלוגיה לריברדייל עצמה ומשפיע על הקורה בעיירה, וטוען שהוא בסופו של דבר יצליח להתעמת מול מלך הגרגוילים. במקביל, ורוניקה, בטי, ג'וסי, רג'י וקווין מצליחים לעזור לארצ'י להימלט ומסתירים אותו בבונקר של דילטון. לאחר הימלטותו של ארצ'י, הסוהר וורדון מתאבד באמצעות ציאניד לאחר שנכשל במשימת הריגת "האביר האדום", לכאורה ארצ'י. ורוניקה, הנחושה לנקות את שמו של ארצ'י, מצליחה לבסוף להוכיח את חפותו, אך הוא מסרב לחזור לריברדייל ונפרד מוורוניקה לפני שעוזב את העיר עם ג'אגהד. במקביל, לאחר שתלמידים רבים סובלים מהתקף המוני בעקבות משחק ב"גריפונים וגרגוילים", ריברדייל נכנסת להסגר יזום. במהלך שיטוטיהם, ג'אגהד וארצ'י פוגשים את גלדיס וג'ליבין, אמו ואחותו של ג'אגהד, ולומדים כי היירם מתכוון להשתלט על העיר. חודש לאחר ההסגר, ארצ'י חוזר לריברדייל, במקביל להגעתן של גלדיס וג'ליבין. כשהוא ממשיך לחקור את המשחק ואת מלך הגרגוילים, ג'אגהד פוגש את קורץ, שליחו של המלך, שאומר לו שרק הראויים יעפילו, ובמקביל, בטי נפגשת עם חברת החווה לשעבר, שעזבה לאחר מות אחותה, ולומדת שחברי החווה מאמינים שעל מנת להעפיל יש להגיע לחווית סף המוות. משכך, בטי ממהרת ומנסה להניא את אליס מלבצע את הטקס, אך מאחרת, ואליס עוברת את הטקס וטוענת שהיא נולדה מחדש ושעליהן למכור את ביתן. בינתיים, ורוניקה פותחת במסבאה שלה קזינו ומשתמשת בה כדי לשלם את חובותיה להיירם. ארצ'י מגלה שריקי, קרבנו לכאורה של מלך הגרגוילים ואחיו הקטן של חואקין, עובד עם כנופיית הגרגוילים, והוא מנסה להרוג את ארצ'י על מנת להשלים את משימת "האביר האדום", לכאורה חלק מהמשחק. בינתיים בטי מגלה את כוונותיה הפליליות של גלדיס מוורוניקה לאחר שנודע לה שמשפחת ג'ונס קנתה את ביתה, ומיידעת את ג'אגהד על כך, והוא מתרגז ומתכנן לגרש אותה. במכון האגרוף, ארצ'י מנצח את כל השחקנים שהתכוונו להרוג אותו, ומבטל את המשימה. לאחר שמשפחת ג'ונס מאולצת לשחק במשחק על ידי קורץ כדי להציל את ג'ליבין וצולחת את המשימות, גלדיס מחליטה לעזוב את ריברדייל.


בזמן ההכנות של תיכון ריברדייל למחזמר "מלכות הכיתה", בטי מבינה שהמחזמר משמש ככיסוי לפעילות החווה בתיכון ולגיוס מאמינים אליו על ידי אוולין ואדגר, ומגייסת לעזרתה את שריל וטוני, אך אלו האחרונות עורקות לחווה. לבטי נודע על תוכניותיו של אדגר לאמץ את תינוקותיה של פולי כשלו לאחר נישואיו לאליס, ומגלה שאוולין היא למעשה בת 26 ואשתו של אדגר. לאחר מכן היא נכנסת לחווה כדי להציל את התינוקות, אך לאחר שהיא מולכת שולל למלכודת על ידי טוני, היא מצליחה להימלט. מאוחר יותר, ורוניקה מספרת לבטי כי אביה נפטר לכאורה בתאונת דרכים בזמן שהועבר לכלא החדש של היירם. במהלך הנשף השנתי בתיכון ריברדייל, מלך הגרגוילים והברדס השחור תוקפים אותה, ובטי מבינה שאביה אכן שרד את ההתרסקות וכעת הוא עובד עם מלך הגרגוילים. לאחר העימות עם השניים, בטי מזהירה את אמה שהברדס שם אותה למטרתו הבאה, והיא מתבקשת על ידי אדגר להישאר בחווה לביטחונה. במקביל, ארצ'י עוזר לוורוניקה לעצור את היירם באמצעות משחק אגרוף, שמאפשר ל-FBI לעצור אותו בשל פעילות לא חוקית בעסקיו, הכוללים בין היתר את המסבאה של ורוניקה. במהלך שהותה בחווה, בטי מבינה שהחווה היא למעשה כיסוי לארגון המיועד לקצירת איברים, ומודיעה על כך לשריל, שמצילה את טוני אך נתפסת בעצמה. פנלופי קונה מאדגר את בטי, ובמקביל מזמינה את ארצ'י, ג'אגהד וורוניקה לארוחת ערב. בארוחה, פנלופי חושפת בפני הרביעייה את עצמה כמי שעמדה מאחורי "התאבדותו" של קליפורד ומאחורי הברדס השחור וכעת עומדת מאחורי "גריפונים וגרגוילים" ומאחורי מלך הגרגוילים, שנחשף כצ'יק; ושולחת אותם לסבב משימות אחרון. בינתיים, אליס לומדת על תוכניות ההעפלה של אדגר, ולחרדתה, שריל נתקלת בגופתו של ג'ייסון, שנשדדה על ידי אדגר. אליס מחלצת את ג'וניפר ושריל ונשארת על מנת להציל את פולי. ביער, הרביעייה כמעט נהרגת אך הפריטי פויזנס והסרפנטס מצילים אותם לפני שהם פושטים על החווה ומגלים שכולם נעלמו, למעט קווין. לאחר בריחתה של פנלופי, בטי וג'אגהד מתקבלים בביתם על ידי אחיהם, צ'ארלס, שמתגלה כחי וכסוכן FBI, שמספר לשניים כי אליס הייתה סמויה בחווה. העונה מסתיימת כשהרביעייה נודרת ליהנות משנת הלימודים האחרונה שלהם; אך במקביל מוצג פלשפורוורד מבשר רעות המציג את ארצ'י, בטי וורוניקה ביער פוקס במהלך חופשת האביב של שנת לימודיהם האחרונה, כשהם מכוסים בדם ושורפים את בגדיהם המלוכלכים ואת הכובע של ג'אגהד, ומסכימים ללכת בדרכים נפרדות, כך שמעשיהם לא יתגלו.

סקירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונהמספר הפרקיםתאריך השידור הראשוני
ממוצע צופים
(במיליונים)דירוג
הפרק הראשוןהפרק האחרון
| 1 | 13 | 26 בינואר 2017 | 11 במאי 2017 | 1.69[2] | 154
| 2 | 22 | 11 באוקטובר 2017 | 16 במאי 2018 | 2.11[3] | 173
| 3 | 22 | 10 באוקטובר 2018 | 15 במאי 2019 | 1.74 | 166
| 4 | 22 | 9 באוקטובר 2019 | יפורסם בהמשך | יפורסם בהמשך | יפורסם בהמשך

רשימת הפרקים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הצגהפרקי עונה 1‏

הצגהפרקי עונה 2‏

הצגהפרקי עונה 3‏

הצגהפרקי עונה 4‏

צוות השחקנים הראשי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – ריברדייל - דמויות

כרזה רשמית לעונה השלישית המציגה את ארצ'י וחבריו
 • ארצ'יבלד "ארצ'י" אנדרוז (קיי. ג'יי. אפא) - נער העובד בחברת הבנייה של אביו, ושחקן פוטבול המעוניין לעסוק במוזיקה. בתחילה, ארצ'י וגברת גראנדי, מורתו למוזיקה, מנהלים רומן שמסתיים לאחר שאליס קופר מגלה עליו ומאיימת לחשוף אותו, ובהמשך העונה הוא מתחיל לצאת עם ורוניקה. בעונה השנייה, ארצ'י מתקרב יותר למשפחתה של ורוניקה והופך לעוזרו האישי של היירם, דבר היוצר מתחים בינו לבין אביו. בעונה השלישית ארצ'י נשלח לכלא לאחר שהופלל ברצח שאחד מאנשיו של היירם ביצע בפקודתו של היירם, אך הוא בורח מהכלא בעזרת חבריו. עם שובו לריברדייל, ארצ'י נפרד מוורוניקה ומתחיל לצאת לתקופה קצרה עם ג'וסי. בסוף חוזר להיות עם ורוניקה.
 • אליזבת "בטי" קופר (לילי ריינהרט) - נערה חכמה וסקרנית בעלת צד אפל ונסתר. במהלך העונה הראשונה, בטי פותחת מחדש את ה"בלו אנד גולד", עיתון בית הספר, יחד עם ג'אגהד, שהופך לבן זוגה לאחר שאהבתה הנכזבת לארצ'י לא נענית. בעונה השנייה, בטי הופכת לפיון בעל כורחה בתוכניתו של "הברדס השחור" לטהר את ריברדייל מהחוטאים ומאולצת על ידו לבצע פעולות שמשאירות את חותמם על משפחתה וחבריה, אך היא מצליחה להשתחרר מאחיזתו. בעונה השלישית בטי חוקרת אודות החווה המסתורית אליה משפחתה הצטרפה.
 • ורוניקה לודג' (קמילה מנדס) - נערה אינטליגנטית, יפהפייה וחריפה שהגיעה מניו יורק. במהלך העונה הראשונה, היא ובטי מכירות והופכות לחברות הטובות ביותר חרף אהבתן של השתיים לארצ'י, ובהמשך הופכת לבת זוגו של ארצ'י. בעונה השנייה, ורוניקה לוקחת חלק פעיל ודומיננטי יותר בעסקיהם של הוריה, דבר היוצר מתחים בינה לבין בטי וג'אגהד, אך בסוף היא מוותרת על חלקה בעסק המשפחתי תמורת חברויותיה עם השלושה. בעונה השלישית, לאחר שארצ׳י נשלח לכלא, היא מנתקת קשר עם אביה ופועלת לשחרורו של ארצ'י מן הכלא ובמקביל מנהלת את מסבאת "לה בון נווי" שהקימה ב"פופ'ס". בהמשך, ארצ'י נפרד ממנה והיא מתחילה לצאת עם רג'י. בסוף חוזרת להיות עם ארצ׳י.
 • פורסיית' פנדלטון "ג'אגהד" ג'ונס השלישי (קול ספראוס) - חברו הטוב ביותר של ארצ'י ונער מתבודד שמשפחתו התפרקה לאחר אמו ואחותו עברו לטולדו בגלל התמכרותו של אביו לסמים ולשתייה. במהלך העונה הראשונה ג'אגהד עובר לגור באופן זמני אצל ארצ׳י ומתחיל זוגיות עם בטי קופר, אך בסופה נאלץ לעבור לתיכון סאות'סייד. בעונה השנייה חברי כנופיית "הסרפנטס" מקבלים אותו לשורותיהם, והוא מסתבך עם חברת "סרפנטס" לשעבר, פני פיבודי שמשתפת פעולה עם היירם. בעונה השלישית, ג'אגהד חוקר את הקשר בין המשחק "גריפונים וגרגוילים" לריברדייל.
 • שריל בלוסום (מדליין פטץ') - נערה עשירה ומניפולטיבית שאיבדה לאחרונה את אחיה התאום בתאונה מסתורית. בעונה השנייה מתגלה כלסבית היא מתקרבת לטוני טופז, סרפנטסית ביסקסואלית שלאחר מכן נהיית לבת זוגה. לבסוף היא מצטרפת לכנופיית "הסרפנטס" והופכת לאחת מהם. בעונה השלישית, היא מגורשת על ידי ג'אגהד מ"הסרפנטס" ומקימה ביחד עם טוני את כנופיית "הפריטי פויזנס".
 • ג'וספין "ג'וסי" מקוי (אשלי מארי) - נערה תחרותית, שאפתנית ויהירה שמתפקדת כסולנית הלהקה "ג'וסי והפוסיקאטס".
 • קווין קלר (קייסי קוט) - הומוסקסואל מוצהר, וחברה הטוב ביותר של בטי. במהלך העונה הראשונה קווין יוצא עם חואקין, חבר בכנופיית "הסרפנטס", אך השניים נאלצים להיפרד. בסוף העונה השנייה קווין נהיה לבן זוגו של מוס, אך בתחילת העונה השלישית הוא מגלה שמוס מתבייש להפגין את הזוגיות ביניהם מאחר שעדיין לא יצא מהארון.
 • אנטואנט "טוני" טופז (ונסה מורגן) - חברתו של ג'אגהד מתיכון סאות'סייד, חלק מכנופיית "הנחשים", והצלמת בעיתון ה"רד אנד בלאק", עיתון תיכון סאות'סייד. במהלך העונה השנייה, טוני נהיית לבת זוגה של שריל. בעונה השלישית, היא מגורשת על ידי ג'אגהד מ"הסרפנטס" ומקימה ביחד עם שריל את כנופיית "הפריטי פויזנס".
 • רג'י מנטל (רוס באטלר/צ'ארלס מלטון) - קפטן קבוצת הפוטבול היהיר והשחצן של תיכון ריברדייל. בעונה השלישית, רג'י עוזר לוורוניקה לתחזק את המסבאה שהקימה והשניים מתקרבים.
 • פרד אנדרוז (לוק פרי) - אביו של ארצ'י, מנהל חברת הבנייה המקומית, ופרודה של מרי אנדרוז. בסוף העונה הראשונה נורה על ידי "הברדס השחור", אך שורד. בעונה השנייה פרד מחליט לרוץ לראשות העיר, אך מפסיד להרמיוני לודג'. בעונה הרביעית פרד נהרג בעקבות תאונת דרכים בזמן שעזר לאישה שנתקעה בשולי הדרך.
 • אליס קופר (מדשן אמיק) - אמן של בטי ופולי ועיתונאית בעיתון המקומי. אליס היא אישה פרפקציוניסיטית, חולת שליטה ותובענית שדורשת משתי בנותיה להגיע לשלמות המוחלטת. בדיעבד, מתגלה כי אליס עצמה אינה מושלמת ופגומה כשבטי חושפת שהיא נכנסה להריון בשנות התיכון ומסרה את התינוק לאימוץ, כמו כן, את העובדה שהיא שהייתה בעברה חברת "הסרפנטס". לקראת סוף העונה השנייה מתגלה כי לה ולאף. פי. ישנו בן משותף בשם צ'ארלס, שנהרג במהלך (או לפני) אירועי העונה השנייה על ידי צ'יק, שגר בביתה במסווה של הבן האבוד. בתחילת העונה השלישית, אליס, השבורה מאירועי העונה השנייה, מצטרפת ל"חווה", למורת רוחה של בטי.
 • הרמיוני לודג' (מריסול ניקולס) - אמה של ורוניקה ואשתו הכנועה של היירם. בעונה השנייה הרמיוני רצה לראשות העיר ומנצחת. בעונה השלישית, הרמיוני מתחילה להתקומם נגד היירם, מה שמוביל להחלטתם המשותפת להתגרש.
 • פורסיית' פנדלטון "אף. פי." ג'ונס השני (סקיט אולריך) - ראש כנופיית "הסרפנטס" ואביו של ג'אגהד. בסוף העונה הראשונה, אף. פי. נעצר בשל מעורבותו ברציחתו של ג'ייסון, אך בעונה השנייה הוא יוצא מהכלא ומתחיל לעבוד ב"פופ'ס". לקראת סוף העונה השנייה מתגלה כי לו ולאליס ישנו בן משותף בשם צ'ארלס, שנהרג במהלך (או לפני) אירועי העונה השנייה על ידי צ'יק. בעונה השלישית, אף. פי. מתמנה לשריפות העיר תחת מינוייה של הרמיוני.
 • היירם לודג' (מארק קונסואלוס) - אביה של ורוניקה לודג' ובעלה של הרמיוני לודג', שישב במהלך העונה הראשונה בכלא בשל ההונאות שביצע. בעונה השנייה, היירם חוזר לריברדייל ומתחיל בעקביות להשתלט על כל הנכסים בעיירה, ובהמשך, הוא מגייס את פנלופי וקלאודיוס בלוסום, את פני פיבודי וכנופיית "הגולים" ואת שריף מינטה עבור תוכנית שמטרתה לשנות את ריברדייל.

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרזה רשמית ראשונה המציגה חלק מהדמויות הראשיות

אולפני "האחים וורנר" החלו לראשונה בפיתוח סרט על עלילותיו של ארצ'י בשנת 2013, לאחר שניהלו משא ומתן מול התסריטאי רוברטו אגירה-סאקאסה והבמאי ג'ייסון מור, במטרה להציג את ארצ'י וחבורתו בקולנוע כסרט קומדיית נעורים בהשראתו של הבמאי ג'ון יוז. הצמד הביאו את הפרויקט ל"האחים וורנר", שם סמנכ"ל האולפנים המליץ ​​להם לכוון את הפרויקט לכיוון שאפתני יותר, שיכלול נסיעות בזמן או פורטלים בין-ממדיים, והציע להם ללהק את לואיס סי. קיי. לדמותו של ארצ'י המבוגר.[6] דן לין ורוי לי נשכרו להפיק את הפרויקט, שבסופו של דבר אותחל כשסדרי העדיפויות באולפנים השתנו והעמידו בראשונה סרטים גדולים יותר, ועוצב מחדש כסדרת טלוויזיה. במקור, הסדרה הייתה אמורה להתחיל את תהליכי ההפקה שלה ברשת "FOX",[7] אך זאת האחרונה החליטה לוותר על פיתוח הפרויקט. לאחר מכן, ב-2015, הסדרה עברה לידיה של רשת "The CW",[8] שהזמינה רשמית את הפיילוט ב-29 בינואר 2016.[9] ב-7 במרץ 2017, "The CW" הודיעה על חידוש הסדרה לעונה שנייה.[10] ב-2 באפריל 2018, הרשת חידשה את הסדרה לעונה שלישית, שעלתה לשידור ב-10 באוקטובר 2018.[11][12] ב-31 בינואר 2019, הרשת חידשה את הסדרה לעונה רביעית, שעתידה לכלול 22 פרקים כמו שלוש קודמותיה.[13][14][15] העונה הרביעית עלתה לשידור ב-9 באוקטובר 2019.[16]


"פרק 49: אש הולכת איתי" היה הפרק הראשון שהוקדש לזכרו של השחקן לוק פרי, שנפטר יומיים לפני שידור הפרק.[17][18]


ב-7 בינואר 2020 הסדרה חודשה לעונה חמישית.[19]


תהליך ליהוק השחקן המתאים לדמותו של ארצ'י היה קשה, ואגירה-סאקאסה העיד על התהליך כי "אני חושב שבחנו [לתפקיד] כל בחור צעיר ג'ינג'י בלוס אנג'לס ממש באופן מילולי. זה [התהליך] בהחלט הרגיש ככה".[20] צוות ההפקה ליהק את קיי. ג'יי. אפא רק שלושה ימים לפני שהם היו צריכים להציג מבחני מסך עבור הרשת, דבר שיצר מתח בימים האחרונים לקראת הצגת ההפקה לאולפנים.[20]


באפריל 2017, חתם השחקן מארק קונסואלוס על חוזה לגילום דמותו של אביה של ורוניקה לודג', היירם לודג', בעונה השנייה.[21] עבור קונסואלוס, התפקיד היה בעדיפות שנייה לעומת תפקידו הנוכחי בסדרה "פיץ'", אך לאחר מכן, ב-1 במאי 2017, הוכרז כי הסדרה בוטלה.[22] בחודש שלאחר מכן, צ'ארלס מלטון לוהק ונועד להחליף את השחקן רוס באטלר בגילום דמותו של רג'י מנטל בעונה השנייה, לאחר שזה האחרון עזב בעקבות קידומו לשחקן ראשי בסדרה "13 סיבות".[23] קייסי קוט, שגילם את דמותו של קווין קלר, קודם לתפקיד ראשי.[24] ביולי 2017, לוהק כוכבת הסדרה "דם אמיתי", בריט מורגן, לוהקה לתפקיד משני בדמותה של פני פיבודי, עורכת דין מושחתת וחברת "הסרפנטס" המכונה "מהפנטת הנחשים".[25] באוגוסט 2017, השחקן גראהם פיליפס לוהק לגלם את דמותו של ניק סנט קלייר, בן זוגה לשעבר של ורוניקה מניו יורק.[26][27]


במרץ 2018, אנדי כהן הופיע בפרקו השש-עשרה של העונה השנייה בתור גרסה פיקטיבית של עצמו, במהלכו מתגלה שהוא והרמיוני חברים ותיקים.[28] במאי 2018, צ'ארלס מלטון וונסה מורגן, שמגלמים את רג'י מנטל וטוני טופז, בהתאמה, קודמו לתפקידים ראשיים בעונה השלישית.[29] במהלך כנס הקומיק-קון 2018 שנערך בניו יורק, נודע שג'ינה גרשון וטריניטי ליקינס, בהתאמה, לוהקו לדמויותיהן של נשות משפחתו של ג'אגהד, גלדיס ג'ונס וג'ליבין "ג'יי. בי." ג'ונס עבור העונה השלישית.[30]


בנובמבר 2018, מגישת החדשות ואשתו של מארק קונסואלוס, קלי ריפה, לוהקה לתפקיד אורח כפילגשו של היירם.[31] מייקל קונסואלוס, בנם של קלי ומארק, לוהק לתפקיד אורח בדמותו של היירם הצעיר במהלך פרק הפלשבק המיוחד שהציג את הוריהם של ארצ'י וחבריו בשנות נעוריהם.[32] באוקטובר 2019, ראיין רובינס לתפקיד משני כאחיו הגדול של פרד אנדרוז המנוח, פרנק אנדרוז, עבור עונתה הרביעית של הסדרה, ועל פי הדיווחים הוא יקודם לתפקיד ראשי.[33]

הסט של הדיינר "פופ'ס שוקלט" בוונקובר, קנדה

צילומי הפיילוט החלו באותה שנה ב-14 במרץ 2015 והסתיימו ב-1 באפריל 2015 בונקובר ובקולומביה הבריטית.[34][35] צילומי 12 הפרקים הנותרים של העונה הראשונה החלו ב-7 בספטמבר 2016 בוונקובר.[36] בין הסטים של הסדרה נמצא הסט של הדיינר "פופ'ס שוקלט", שהסצנות בו צולמו במסעדה פעילה ששימשה כסט עבור הפיילוט. הסט היה כה מציאותי עד שאפילו נהג משאית חנה במקום, מתוך אמונה שהמקום אמתי.[37] צילומי העונה השנייה צולמו גם בוונקובר וגם בעמק פרייזר הסמוך.[38] הצילומים הראשיים החלו ב-22 ביוני 2017. קו הצילום האווירי של ריברדייל נלקח למעשה מסטי צילומים ששימשו את הסדרות "שקרניות קטנות ויפות", "בנות גילמור" ו"חשיפה לדרום".[39] צילומי העונה השנייה החלו ב-22 ביוני 2017,[40] והסתיימו ב-27 במרץ 2018.[41] צילומי העונה השלישית החלו ב-6 ביולי 2018.[42] צילומי העונה הרביעית החלו ב-8 ביולי 2019 ועתידים להסתיים ב-4 באפריל 2020.[43]


רפרנסים לסרטים ולסדרות טלוויזיה אחרות
[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר מבקרים ציינו כי כותרות הפרקים של הסדרה, נלקחות לעיתים קרובות באופן ישיר או מרומז מכותרות של סרטים ישנים.[44][45] לדוגמה, הכתבת דה אליזבת מהאתר "TeenVogue" ציינה כי שמו של פרק הפיילוט של ריברדייל נקרא "River's Edge", על שם סרט באותו השם משנת 1986, וגם כי שם פרק סיום העונה, "The Sweet Hereafter", לוקח את שמו מסרט באותו השם משנת 1997.[46] המפיק בפועל, רוברטו אגירה-סאקאסה ציין שזו הייתה בחירה מכוונת, במטרה לרמוז על מה שיקרה באותו פרק.[46]


בנוסף, קייטי-קואיז סמית' מהאתר "פופבאז", ציינה כי כותרות הפתיחה של ריברדייל משקפות את אלו של סדרת הטלוויזיה "טווין פיקס", והן נועדו לשמש מחווה ליוצר הסדרה, דייוויד לינץ'.[39]


פרקו הארבעה-עשר של עונתה השנייה של הסדרה כלל קו עלילה במהלכו שריל, טוני, קווין וג'וסי הולכים לראות את הסרט "באהבה, סיימון", סרט אמיתי שהופק על ידי "נטפליקס" ובוים על ידי מפיק ויוצר הסדרה, גרג ברלנטי.

מוזיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]


נאמברים מוזיקליים מוצגים לאורך הסדרה, כשילוב של גרסאות כיסוי ונאמברים מקוריים. שירים המבוצעים במהלך הפרקים יוצאים כסינגלים דיגיטליים לאחר השידור הפרק בו הושמעו לראשונה; חברת התקליטים "WaterTower Music" פרסמה מהדורת אוסף דיגיטלי של שירי העונה הראשונה ב-12 במאי 2017, של שירי העונה השנייה ב-18 במאי 2018 ושל שירי העונה השלישית ב-17 במאי 2019.[47][48][49]


אלבום הפסקול שנכתב על ידי המלחין בלייק נילי עבור העונה הראשונה הופץ על גבי דיסק קומפקטי על ידי חברת התקליטים "La-La Land Records", ובו זמנית הפך זמין להורדה על ידי "WaterTower Music" ב-18 ביולי 2017.[50] אלבום הפסקול שנכתב על ידי בלייק נילי ושרי צ'ונג עבור העונה השנייה הופץ על גבי דיסק קומפקטי על ידי חברת התקליטים "La-La Land Records" ב-30 באוקטובר 2018,[51] והופץ באופן דיגיטלי על ידי "WaterTower Music" ב-16 בנובמבר 2018.[52]


חברת "WaterTower Music" הפיצה את השירים המבוצעים בפרקים המוזיקליים של הסדרה באלבומים נפרדים. "Carrie: The Musical episode soundtrack" הופץ ב-19 באפריל 2018 ולאחר מכן הופצה מהדורת ויניל בחנויות "Urban Outfitters" ב-13 ביולי.[53][54]‏ "Heathers: The Musical episode soundtrack" הופץ ב-21 במרץ 2019.[55] הפסקול של פרקו הרביעי של עונתה הרביעית של הסדרה, "פרק 61: ליל כל הקדושים" מאת בלייק נילי, הופץ ב-31 באוקטובר 2019.[56]

הצגה(Riverdale: Season 1 (Original Television Soundtrack
הצגה(Riverdale: Season 1 (Original Television Score
הצגה(Riverdale: Season 2 (Original Television Soundtrack
הצגה(Riverdale: Season 2 (Original Television Score
הצגה(Riverdale: Season 3 (Original Television Soundtrack

הפצה[עריכת קוד מקור | עריכה]


נטפליקס רכשה את זכויות השידור הבינלאומיות הבלעדיות של הסדרה, מה שהופך אותה לזמינה כסדרה מקורית בשירותי הסטרימינג שלה ברחבי העולם פחות מיום לאחר השידור המקורי שלה בארצות הברית.[57][58]


ביולי 2016, צוות השחקנים ומפיקי הסדרה השתתפו בכנס הקומיק-קון, סן דייגו, על מנת לקדם את הסדרה, שם הם חשפו את שם הפרק הראשון - "פרק 1: גדת הנהר".[59] הטריילר הראשון של הסדרה שוחרר בתחילת דצמבר 2016, בעוד טיזרים נוספים הגיעו מאוחר יותר באותו חודש ובתחילת 2017.[60] "The CW" אף נתנו חסות למספר רב של קטעי וידאו, שמלמדים לבשל מאכלים פופולריים ביקום של "ארצ'י קומיקס".[61][62][63]


עיבוד לקומיקס
[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחד עם קידום נרחב של סדרת הטלוויזיה באמצעות חוברות הקומיקס שהם פרסמו מאז ינואר 2017, "ארצ'י קומיקס" פרסמו עיבוד קומיקסי לסדרה, שכולל קשתות עלילתיות שמתרחשות בין העלילות של הסדרה. בראש המיזם של עיבוד הסדרה לחוברות הקומיקס עומד המפיק רוברטו אגירה-סאקאסה עצמו, יחד עם תסריטאים שונים אחרים מהסדרה. בנוסף, לסדרה יצא אף חוברת קומיקס שמציעה פיילוט שונה וחד-פעמי לסדרה, שהודפס על ידי אליטה מרטינז ויצא לאור במרץ 2017.[64] סדרת חוברות הקומיקס של "ריברדייל" יצאו לאור החל מאפריל 2017.[65]


בנוסף לעיבוד הקומיקסי עבור הסדרה, "ארצ'י קומיקס" הפיצו סדרה של רומנים גרפיים תחת הכותרת "הדרך לריברדייל". סדרה זו מספרת על אירועים מוקדמים יותר שהתרחשו לפני עלילות הסדרה, במטרה להציג לקהל של סדרת הטלוויזיה את סדרת הקומיקס המקורית ממנה הסדרה לקחה את מקורותיה והשראותיה. בחודשים שלאחר מכן, "ארצ'י קומיקס" הדפיסו מחדש את הכרכים של "הדרך לריברדייל" כקטעי יומן. הכרך הראשון יצא לאור במרץ 2017.[65]

קבלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונהמשבצת שידורמספר פרקיםתאריך שידור מקוריעונת שידוריםמדד נילסן
הפרק הראשוןצופים (במיליונים)הפרק האחרוןצופים (במיליונים)ממוצע הצופים (במיליונים)דירוגמדרוג 18–49 (מדרוג)
עונה 1 | יום שלישי, שעה 21:0013 | 26 בינואר 2017 | 1.38 | 11 במאי 2017 | 0.96 | 2016-17 | 1.69 | 154 | 0.7/2
עונה 2 | יום רביעי, שעה 20:0022 | 11 באוקטובר 2017 | 2.34 | 16 במאי 2018 | 1.28 | 2017-18 | 2.12 | 173 | 0.8
עונה 322 | 10 באוקטובר 2018 | 1.50 | 15 במאי 2019 | 0.86 | 2018-19 | יפורסם בהמשך | יפורסם בהמשך | יפורסם בהמשך
עונה 422 | 9 באוקטובר 2019 | 1.14 | יפורסם בהמשך | יפורסם בהמשך | 2019-20 | יפורסם בהמשך | יפורסם בהמשך | יפורסם בהמשך

פרסים ומועמדויות
[עריכת קוד מקור | עריכה]
שנהפרסקטגוריהמועמד/יםתוצאההערה
2017 | פרס סטורן | סדרת האקשן-מתח הטובה ביותר | "ריברדייל" | זכייה | [66]
הביצועים הטובים ביותר של שחקן צעיר בסדרת טלוויזיה | קיי. ג'יי. אפא | מועמדות
ההופעה פורצת הדרך | זכייה | [67]
פרס ליאו | עיצוב ההפקה הטוב ביותר בסדרת דרמה | טיילור הרון (על פרק הפיילוט - פרק 1: גדת הנהר) | מועמדות | [68]
פרס בחירת הנוער | בחירת סדרת הטלוויזיה פורצת הדרך | "ריברדייל" | זכייה | [69]
בחירת שחקן/ית הטלוויזיה פורץ/ת הדרך | קיי. ג'יי. אפא | מועמדות
לילי ריינהרט | זכייה
בחירת השחקן בדרמה טלוויזיונית | קול ספראוס | זכייה
בחירת סדרת הדרמה בטלוויזיה | "ריברדייל" | זכייה
בחירת התקף הקריזה (Hissy Fit) | מדליין פטץ' | זכייה
בחירת גונב/ת הסצנות | קמילה מנדס | זכייה
בחירת מערכת היחסים הטלוויזיונית | קול ספראוס ולילי ריינהרט | זכייה
2018 | פרס דוריאן | סדרת הטלוויזיה הקאמפית של השנה | "ריברדייל" | מועמדות | [70]
פרס סטורן | סדרת האקשן-מתח הטובה ביותר | "ריברדייל" | מועמדות | [71]
הביצועים הטובים ביותר של שחקן צעיר בסדרת טלוויזיה | קיי. ג'יי. אפא | מועמדות
לילי ריינהרט | מועמדות
קול ספראוס | מועמדות
פרס הסרטים והטלוויזיה של MTV | תוכנית השנה | "ריברדייל" | מועמדות | [72]
הנשיקה הטובה ביותר | קיי. ג'יי. אפא וקמילה מנדס | מועמדות
גונב/ת הסצנות | מדליין פטץ' | זכייה
הרגע המוזיקלי הטוב ביותר | "ריברדייל" | מועמדות
פרס בחירת הנוער | בחירת סדרת הדרמה של השנה | "ריברדייל" | זכייה | [73]
בחירת השחקן בדרמה טלוויזיונית | קיי. ג'יי. אפא | מועמדות
קול ספראוס | זכייה
בחירת השחקנית בדרמה טלוויזיונית | לילי ריינהרט | זכייה
קמילה מנדס | מועמדות
בחירת הנבל הטלוויזיוני | מארק קונסואלוס | זכייה
בחירת שחקן/ית הטלוויזיה פורץ/ת הדרך | ונסה מורגן | זכייה
בחירת מערכת היחסים הטלוויזיונית | קיי. ג'יי. אפא וקמילה מנדס | מועמדות
לילי ריינהרט וקול ספראוס | זכייה
בחירת הנשיקה | קול ספראוס ולילי ריינהרט | זכייה
בחירת התקף הקריזה | מדליין פטץ' | זכייה
בחירת גונב/ת הסצנות | ונסה מורגן | זכייה
2019 | פרס דוריאן | סדרת הטלוויזיה הקאמפית של השנה | "ריברדייל" | מועמדות | [74]
פרס בחירת הילדים | סדרת הדרמה המועדפת | זכייה | [75]

יקום משותף[עריכת קוד מקור | עריכה]


הרפתקאותיה המצמררות של סברינה
[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילה, בספטמבר 2017, "הרפתקאותיה המצמררות של סברינה" נועדה לעלות לשידור ברשת "The CW" ולשמש כספין אוף עבור הסדרה "ריברדייל" שמשודרת באותה הרשת. עם זאת, בדצמבר 2017 הסדרה עברה לידיה של נטפליקס, ועתיד הקשר בין הסדרה ל"הרפתקאותיה המצמררות של סברינה" נשאר לא ברור ומעורפל. בינואר 2018, נשיא "The CW", מארק פדוביץ' הצהיר כי נכון לעכשיו, לא קיים שום דיון על האפשרות לעשות קרוס-אובר בין שתי הסדרות.[76] במרץ 2018, ג'ון גולדווטר אישר כי נכון לעכשיו שתי הסדרות הן "שתי ישויות נפרדות" אבל שהם "יאהבו את ההזדמנות אם הם יוכלו להבין דרך ליצור קרוסאובר." גולדווטר חש גם כי קיימת האפשרות לדמויות מ"הרפתקאותיה המצמררות של סברינה" להופיע בפרקים עתידיים של הסדרה, שכן העיירה בה זאת הראשונה מתקיימת, גרינדייל, הוזכרה כבר כקיימת ושוכנת בסמיכות לריברדייל החל מעונתה השנייה של הסדרה.[77]


העיירה של סברינה, גרינדייל, מוצגת בעונתה השנייה של "ריברדייל". לאחר מכן, נעשים התייחסויות לשתי הערים בקביעות בשתי הסדרות, אם באופן חזותי או במהלך דיאלוגים בין הדמויות השונות.[78] בעונה הראשונה של "הרפתקאותיה המצמררות של סברינה", השחקן מוזס טיסן שב לגלם את דמותו של בן בוטן מהסדרה במהלך פרק השביעי, פרק 7: סעודת הסעודות.[79] בפרק פרק 67: דיכאון הנבחרות בעונתה הרביעית של הסדרה, השחקן טיי ווד שב לגלם את דמותו של בילי מרלין מ"הרפתקאותיה המצמררות של סברינה".[80]


בפרק השלישי של חלקה השלישי של "הרפתקאותיה המצמררות של סברינה", פרק 23: הכתר ועונשו, סברינה ובן דודה מבקרים בריברדייל בחיפוש אחר כתר שהיה בבעלותו של בנג'מין בלוסום, אב קדמון של שריל בלוסום. בדרכם לריברדייל, השניים עוברים על פני שלט העיירה, שעל גבו ריסס ג'אגהד ג'ונס את ההודעה "ג'יי. ג'יי. היה כאן". שלושה פרקים לאחר מכן, בפרק 26: כל המכשפות אצלי, חבר כנופיית הסרפנטס מותקף על ידי הילדה ספלמן בעודו מבקר בגרינדייל.[81]


כשנשאל לגבי פיתוח פרק קרוסאובר מלא, אגיארה-סקאסה אמר שהוא "שונא [את הרעיון שקרוסאובר] לעולם לא יקרה" בין שתי הסדרות, והוסיף כי רעיון פוטנציאלי לקרוסאובר יציג את הדמויות של "ריברדייל" מנסים לפרוץ לבית רדוף רוחות לכאורה בגרינדייל, שבהמשך יתגלה כביתה של סברינה. אגירה-סאקאסה גם הצהיר כי מכיוון ששתי הסדרות כבר ביססו תימות משלהן, קרוסאובר פוטנציאלי עלול להתרחש בסרט עצמאי עם שני צוותי השחקנים של שתי הסדרות, שיתבסס על סדרת הקומיקס "אחרי המוות עם ארצ'י" מבית היוצר של "ארצ'י הורור", חברת בת של "ארצ'י קומיקס".[82]


באוגוסט 2018 חשף אגירה-סאקאסה כי סדרת ספין-אוף נוספת ל"ריברדייל" נמצאת בפיתוח ברשת "The CW". אגירה-סאקאסה אמר שהספין-אוף הפוטנציאלי יהיה "שונה מאוד מריברדייל" ושהוא יופק "במחזור הפיתוח של 2018-19".[83] ב-23 בינואר 2019 הזמינה "The CW" פיילוט לסדרה שתעקוב אחר חייהם ואהבתם של ארבע דמויות מ"ארצ'י קומיקס" - כולל אגדת האופנה לעתיד - קייטי קין - כשהם רודפים אחרי חלומותיהם בניו יורק, ומתחקה אחר מקורותיהם וחייהם בזמן שהם מנסים להצליח בתיאטראות ברודוויי, על מסלול האופנה ובאולפני ההקלטות.[84] ב-4 בפברואר 2019 הוכרז שאשלי מארי, שמגלמת את דמותה של ג'וסי מקוי, לוהקה לתפקיד ראשי בסדרת הספין-אוף, מה שהוביל לעזיבתה את "ריברדייל".[85] באוגוסט 2019, מייקל גראסי אישר שפרק קרוסאובר בין שתי הסדרות נמצא בפיתוח.[86]


פרק הקרוסאובר הראשון עלה לשידור בעונתה הרביעית של "ריברדייל" ב-5 בפברואר 2020, יום לפני עלייתה של "קייטי קין" לשידור.[87][88]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדיה וקבצים בנושא ריברדייל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Wagmeister, Elizabeth (January 29, 2016). "CW Picks Up Four Pilots Including Greg Berlanti's Archie Comics Project 'Riverdale'". Variety. Retrieved August 22, 2017.
 2. ^ de Moraes, Lisa (May 26, 2017). "Final 2016–17 TV Rankings: 'Sunday Night Football' Winning Streak Continues". Deadline Hollywood. Archived from the original on May 27, 2017. Retrieved May 26, 2017.
 3. ^ de Moraes, Lisa (May 22, 2018). "2017–18 TV Series Ratings Rankings: NFL Football, 'Big Bang' Top Charts". Deadline Hollywood. Archived from the original on May 25, 2018. Retrieved May 23, 2018.
 4. ^ לקפוץ מעלה אל:4.0 4.1 4.2 4.3 שמות הפרקים מתורגמים לפי השמות שאליהם הם תורגמו בנטפליקס ישראל
 5. ^ לקפוץ מעלה אל:5.0 5.1 5.2 "'Riverdale' Season 4: Here's What We Know, Episode by Episode". Decider. Jul 23, 2019. Retrieved February 16, 2020.
 6. ^ Whitbrook, James (January 9, 2017). "For a Bizarre Moment, Riverdale Was Almost a Time-Travel Movie Starring Louis C.K." io9. Retrieved November 21, 2017.
 7. ^ Andreeva, Nellie (October 23, 2014). "Archie Comics Drama Series 'Riverdale' Set at Fox With Greg Berlanti Producing". Deadline Hollywood. Retrieved February 25, 2016.
 8. ^ de Moraes, Lisa (July 10, 2015). "Archie Comics Drama 'Riverdale' Moved To CW With Greg Berlanti Producing – Comic Con". Deadline Hollywood. Retrieved August 22, 2017.
 9. ^ Andreeva, Nellie (January 29, 2016). "'Riverdale', 'Transylvania', 'No Tomorrow' & Mars Drama Get CW Pilot Orders". Deadline Hollywood. Retrieved August 22, 2017.
 10. ^ Andreeva, Nellie (March 7, 2017). "'Riverdale' Renewed For Season 2 By the CW". Deadline Hollywood. Retrieved March 7, 2017.
 11. ^ Goldberg, Lesley (April 2, 2018). "'Riverdale,' 'Flash,' 'Supernatural' Among 10 CW Renewals". The Hollywood Reporter. Retrieved April 2, 2018.
 12. ^ Swift, Andy (June 20, 2018). "The CW Sets Fall Premiere Dates, Including New 'Super' Sunday". TVLine. Retrieved June 20, 2018.
 13. ^ Goldberg, Lesley (January 31, 2019). "CW Renews 'The Flash,' 'Charmed,' 'Riverdale,' 'Supernatural,' 6 More". The Hollywood Reporter. Retrieved January 31, 2019.
 14. ^ https://twitter.com/azalben/status/1129006544924946432
 15. ^ Zalben, Alex (May 16, 2019). "Don't Expect a 'Riverdale' and 'Katy Keene' Crossover… Yet". Decider. Retrieved June 22, 2019.
 16. ^ Petski, Denise (June 17, 2019). "The CW Sets Fall Premiere Dates: 'Batwoman', 'Supergirl', 'The Flash', 'Nancy Drew', More". Deadline Hollywood. Retrieved June 17, 2019.
 17. ^ Maas, Jennifer (March 6, 2019). "'Riverdale' Honors Luke Perry With 'In Memoriam' Tribute on First Episode to Air Since His Death". TheWrap. Retrieved March 6, 2019.
 18. ^ Aguirre-Sacasa, Roberto [@writerRAS] (March 6, 2019). "Going through pictures on my way to set. From the early days. With Luke in the middle. Our heart, always. Tonight's episode of #Riverdale⁠ finds Fred doing what he does best--helping Archie. It is dedicated to Luke, as all episodes will be for the rest of our run. 💔❤️🏆" (Tweet). Archived from the original on March 8, 2019. Retrieved March 7, 2019 – via Twitter.
 19. ^ Ausiello, Michael (January 7, 2020). "CW Renews Riverdale, Batwoman, Roswell, Black Lightning Plus 9 Others". TVLine. Retrieved January 7, 2020.
 20. ^ לקפוץ מעלה אל:20.0 20.1 Jung, E. Alex (February 15, 2017). "How Riverdale Found Its (Hot) Archie Andrews". Vulture.com. Retrieved July 9, 2017.
 21. ^ Petski, Denise (April 25, 2017). "Mark Consuelos Joins 'Riverdale' For Season 2; 'Suits' Casts Dulé Hill". Deadline Hollywood. Retrieved April 29, 2017.
 22. ^ Roots, Kimberly (May 1, 2017). "Fox's Pitch Cancelled After One Season". TVLine. Retrieved May 2, 2017.
 23. ^ "'Riverdale' Casts Its New Reggie". Entertainment Weekly. May 13, 2017. Retrieved May 13, 2017.
 24. ^ Nemetz, Dave (May 12, 2017). "Riverdale Promotes Casey Cott to Series Regular for Season 2". TVLine. Retrieved August 21, 2017.
 25. ^ Petski, Denise (July 15, 2017). "'Riverdale': Brit Morgan Set To Recur in Season 2 of the CW Drama". Deadline Hollywood. Retrieved July 16, 2017.
 26. ^ "'Riverdale': Meet Veronica's Ex-Boyfriend". Entertainment Weekly. August 11, 2017. Retrieved August 11, 2017.
 27. ^ "Riverdale Casts The Good Wife Alum as Veronica's Ex". TV Guide. August 11, 2017. Retrieved August 12, 2017.
 28. ^ Piester, Lauren (March 21, 2018). "How Did Andy Cohen End Up on Riverdale?". E! News. Retrieved March 22, 2018.
 29. ^ Holbrook, Damian (May 3, 2018). "'Riverdale' Ups Vanessa Morgan & Charles Melton to Series Regulars for Season 3". TV Insider. Retrieved May 3, 2018.
 30. ^ Haring, Bruce (October 7, 2018). "'Riverdale' Adds Gina Gershon As Jughead's Mom In Season Three – New York Comic Con". Deadline Hollywood. Retrieved October 20, 2018.
 31. ^ "Kelly Ripa Joins the Cast of 'Riverdale' – Kelly Ripa to Play Husband Mark Consuelos' Mistress on 'Riverdale'". Cosmopolitan. Retrieved November 7, 2018.
 32. ^ "'Riverdale' Fans Cannot Handle How Much Kelly Ripa's Son Looks Like Mark Consuelos in New Instagram". Good Housekeeping. Retrieved November 7, 2018.
 33. ^ Arvedon, Jon (October 22, 2019). "Riverdale To Introduce Fred Andrews' Older Brother as Recurring Character". CBR. Retrieved October 22, 2019.
 34. ^ RIVERDALE NEWS! [@CWRiverdaleNews] (April 1, 2016). "#RIVERDALE has officially wrapped filming!" (Tweet). Retrieved December 16, 2017 – via Twitter.
 35. ^ Andreeva, Nellie (February 25, 2016). "Pilot Locations 2016: Los Angeles Continues Rebound, New York Tally Slips". Deadline Hollywood. Retrieved February 26, 2016.
 36. ^ "Movies and TV Shows Filming in Vancouver Soon". WhatsFilming.ca. Retrieved August 28, 2016.
 37. ^ Riesman, Abraham (February 2, 2017). "Cole Sprouse on Riverdale, your drunk uncle at Thanksgiving, and Jughead's Asexuality". New York.
 38. ^ Lehn, Don. "Riverdale "Pop's Chock-Lit Shoppe" Season 2 Premiere Screening in Mission Thursday October 12 (VIDEO)". Fraser Valley News Network. Retrieved December 19, 2017.
 39. ^ לקפוץ מעלה אל:39.0 39.1 Smith, Katie-Louise. "17 Surprising Facts About 'Riverdale' That We Bet You Didn't Even Know". Popbuzz. Retrieved December 16, 2017.
 40. ^ Archie Comics [@ArchieComics] (June 22, 2017). "Here's a behind the scenes shot from the first day of filming #Riverdale Season 2 as @kj_apa and @CamilaMendes meet some very happy fans!" (Tweet). Retrieved March 26, 2018 – via Twitter.
 41. ^ Morgan, Vanessa [@VanessaMorgan] (March 27, 2018). "& That's a wrap on Season 2! 💕📽 #Riverdale" (Tweet). Retrieved March 27, 2018 – via Twitter.
 42. ^ "'Riverdale' Season 3: Everything You Need to Know". Harper's BAZAAR. July 6, 2018. Retrieved July 16, 2018.
 43. ^ "DGC BC Production List" (PDF). Directors Guild of Canada. June 7, 2019. Archived (PDF) from the original on June 7, 2019. Retrieved June 10, 2019.
 44. ^ Burlingame, russ. "The Movies That Will Inspire Riverdale Season 2". Comicbook.com. Retrieved December 16, 2017.
 45. ^ Whyte, Woodrow. "Riverdale Has Been Dropping Massive Clues About The Plot And You've 100% Missed Them". Popbuzz. Retrieved December 16, 2017.
 46. ^ לקפוץ מעלה אל:46.0 46.1 Elizabeth, De. "What the Episode Titles of 'Riverdale' Really Mean". Teen Vogue. Retrieved December 16, 2017.
 47. ^ "Riverdale – Season 1 Soundtrack (2017)". Soundtrack.net.
 48. ^ " Season 2 (Original Television Soundtrack)". iTunes. May 18, 2018.
 49. ^ "Riverdale: Season 3 (Original Television Soundtrack)". iTunes. May 17, 2019. Retrieved May 25, 2019.
 50. ^ "Riverdale Season 1 Score Gets Limited Edition CD Release". TV Sourcem.com. July 19, 2017.
 51. ^ "'Riverdale' Season 2 Score Album Details". Film Music Reporter. October 30, 2018. Retrieved October 30, 2018.
 52. ^ "Riverdale: Season 2 (Original Television Score) by Blake Neely and Sherri Chung". iTunes. November 16, 2018.
 53. ^ "Riverdale: Special Episode – Carrie the Musical (Original Television Soundtrack)". Apple Music. April 19, 2018. Retrieved April 20, 2018.
 54. ^ "Riverdale's Carrie: The Musical Soundtrack Is Now Available". Den of Geek. April 19, 2018. Retrieved April 29, 2018.
 55. ^ "Soundtrack Album for Heathers the Musical Episode from Riverdale to Be Released". Film Music Reporter. March 20, 2019. Retrieved March 21, 2019.
 56. ^ "Riverdale: Special Halloween Episode (Original Television Score)". Apple Music. October 31, 2019.
 57. ^ "Riverdale" (Press release). Netflix. Retrieved December 31, 2016.
 58. ^ Munn, Patrick (December 16, 2016). "Netflix UK Acquires The CW's 'Riverdale', Freeform's 'Beyond' & Polyamorous Comedy 'You Me Her'". TVWise.co.uk. Retrieved December 20, 2016.
 59. ^ Robinson, Will (July 23, 2016). "Comic-Con 2016: Riverdale pilot things to know". Entertainment Weekly. Retrieved February 22, 2017.
 60. ^ Petski, Denise (December 22, 2016). "'Riverdale' Trailer: "Every Corpse Has A Tale To Tell"". Deadline Hollywood. Retrieved February 23, 2018.
 61. ^ Tastemade (January 26, 2017). ""New Girl in Town" Cherry Chocolate Malt #Sponsored by @TheCWRiverdale, tonight 9/8c on The CW..." Retrieved February 23, 2018 – via Instagram.
 62. ^ Tasetmade (January 23, 2017). ""The Archie Original" Bacon Burger #Sponsored by @TheCWRiverdale, Thurs Jan 26 on The CW..." Retrieved February 23, 2018 – via Instagram.
 63. ^ Tasetmade (January 17, 2017). ""Blonde Next Door" Creamy Shake #Sponsored by @TheCWRiverdale, Thurs Jan 26 on The CW...". Retrieved February 23, 2018 – via Instagram.
 64. ^ C., Ron (February 28, 2017). "Check out a preview of 'Riverdale One Shot' and more new Archie Comics on sale 3/1/17!". Archie Comics. Retrieved March 7, 2017.
 65. ^ לקפוץ מעלה אל:65.0 65.1 C., Ron (January 23, 2017). "Get a sneak peek at the Archie Comics solicitations for April 2017!". Archie Comics. Retrieved March 7, 2017.
 66. ^ McNary, Dave (March 2, 2017). "Saturn Awards Nominations 2017: 'Rogue One,' 'Walking Dead' Lead". Variety. Archived from the original on March 3, 2017. Retrieved March 2, 2017.
 67. ^ Staley, Brandon (June 29, 2017). "Supergirl, Luke Cage, Doctor Strange Win at Annual Saturn Awards". Comic Book Resources. Retrieved July 1, 2017.
 68. ^ "2017 winners and nominees by name". Leo Awards. Retrieved December 16, 2017.
 69. ^ Rubin, Rebecca (August 13, 2017). "Teen Choice Awards 2017: 'Riverdale,' Fifth Harmony Shut Out Competition". Variety. Retrieved August 15, 2017.
 70. ^ "'Call Me by Your Name' Leads Dorian Award Nominations". The Hollywood Reporter. Retrieved March 13, 2018.
 71. ^ McNary, Dave (March 15, 2018). "'Black Panther,' 'Walking Dead' Rule Saturn Awards Nominations". Variety. Archived from the original on March 15, 2018. Retrieved March 15, 2018.
 72. ^ "2018 MTV Movie & TV Award Winners". MTV. June 18, 2018. Retrieved June 18, 2018.
 73. ^ Douglas, Esme. "Teen Choice Awards 2018: See the full list of winners". Entertainment Weekly. Archived from the original on August 13, 2018. Retrieved August 13, 2018.
 74. ^ Kilkenny, Katie (January 3, 2019). "'The Favourite,' 'Pose,' 'Killing Eve' Lead Dorian Award Nominations". The Hollywood Reporter. Archived from the original on January 4, 2019. Retrieved January 4, 2019.
 75. ^ Nordyke, Kimberly; Forstadt, Jillian (March 23, 2019). "Kids' Choice Awards: Full List of Winners". The Hollywood Reporter. Archived from the original on March 24, 2019. Retrieved March 24, 2019.
 76. ^ Abrams, Natalie (January 7, 2018). "Why the Sabrina the Teenage Witch series went to Netflix over the CW". Entertainment Weekly. Retrieved January 9, 2018.
 77. ^ Nemetz, Dave; Gelman, Vlada (April 2, 2018). "Riverdale EP Shoots Down Talk of a Sabrina Crossover: 'Right Now, We're Not Thinking About That'". TVLine. Retrieved April 3, 2018.
 78. ^ Smith, Katie Louise (October 30, 2018). "All the Riverdale references and easter eggs in Chilling Adventures of Sabrina". PopBuzz. Retrieved January 25, 2020.
 79. ^ Logan, Elizabeth (October 28, 2018). "That Riverdale Cameo on Sabrina Has Deep Implications For Both Shows' Mythologies". W Magazine. Retrieved October 31, 2018.
 80. ^ Behbakht, Andy (January 23, 2020). "Riverdale Connects To Chilling Adventures Of Sabrina With [SPOILER Cameo]". Screen Rant. Retrieved January 25, 2020.
 81. ^ Romano, Nick (January 24, 2020). "All the Riverdale Easter eggs in Chilling Adventures of Sabrina Part 3". Entertainement Weekly. Retrieved January 26, 2020.
 82. ^ Highfill, Samantha (October 26, 2018). "Chilling Adventures of Sabrina boss has a few ideas for a Riverdale crossover". Entertainment Weekly. Retrieved November 1, 2018.
 83. ^ D'Alessandro, Anthony (August 6, 2018). "'Riverdale' EP On Season 3 Reveals, "A Very Different" Spinoff In The Works & 'Sabrina' – TCA". Deadline Hollywood. Retrieved August 23, 2018.
 84. ^ Andreeva, Nellie (January 23, 2019). "'Riverdale' & 'Jane' Spinoffs, 'Nancy Drew' & 'The Lost Boys' Get the CW Pilot Orders". Deadline Hollywood. Retrieved January 25, 2019.
 85. ^ Porter, Rick (February 4, 2019). "'Riverdale's' Ashleigh Murray Joins 'Katy Keene' Spinoff". The Hollywood Reporter. Retrieved February 6, 2019.
 86. ^ White, Peter (August 4, 2019). "'Katy Keene': EP Michael Grassi Confirms 'Riverdale' Crossover Plans – TCA". Deadline Hollywood. Retrieved August 4, 2019.
 87. ^ Nemetz, Dave (December 4, 2019). "Riverdale: Lucy Hale to Get a Visit From Veronica in Katy Keene Crossover". TVLine.
 88. ^ http://thefutoncritic.com/listings/20200117cw07/


הצגה

משובים קודמיםמשוב על הערך


תפריט ניווט

חיפושטיפ
 • תוהים כיצד אפשר ליצור ערך חדש? דף זה יסביר לכם כיצד לעשות זאת.

קהילה

כלים

במיזמים אחרים

הדפסה/ייצוא


דף זה בשפות אחרות
עוד 27
 • דף זה נערך לאחרונה ב־11:37, 25 בפברואר 2020.
 • הטקסט מוגש בכפ
 • לולי העתיקה מויקיפדיה
ריברדייל