אולפני מארוול

גרסת טיוטה

זוהי גרסת טיוטה של הערך. ערך זה נמצא בתהליכי עריכה על ידי אושר.

קרדיט לויקיפדיהאולפני מארוול
(באנגלית: Marvel Studios, LLC; במקור Marvel Films - "סרטי מארוול") הם אולפני הפקות וקולנוע אמריקאי של מארוול קומיקס, הממוקמים באולפני חברת וולט דיסני בברבנק, קליפורניה. המפיק קווין פייגי משמש כנשיא החברה. לפני שדיסני ארגנה מחדש את החברות שברשותה באוגוסט 2015, אולפני מארוול היו חברת בת של מארוול אנטרטיימנט.


אולפני מארוול מתמקדים בהפקתם של סרטי קולנוע המבוססים על דמויות של חברת מארוול קומיקס, ואחראים על שלושה זיכיונות עיקריים בתעשיית הסרטים - היקום הקולנועי של מארוול, סרטי אקס-מן וסרטי ספיידרמן. מאז 2012, סרטיהם של אולפני מארוול מופצים בתיאטראות בידי אולפני דיסני, וזאת לאחר שהופצו בידי סרטי פרמאונט בין השנים 2008–2011, למעט "הענק הירוק" (2008), שהופץ בידי סרטי יוניברסל. יוניברסל מחזיקים בזכות קניין להפצת סרטים עתידיים אפשריים על הענק הירוק שיופקו בידי אולפני מארוול. זיכיון סרטי ספיידרמן נמצא נכון להיום תחת רישיון הפצה של סרטי סוני, בעוד זיכיון סרטי האקס-מן מופץ בידי פוקס המאה ה-20.


מאז 2008, אולפני מארוול הפיקו 23 סרטי קולנוע במסגרת היקום הקולנועי של מארוול, החל מ"איירון מן" (2008) ועד "ספיידרמן: רחוק מהבית" (2019). לכל הסרטים ישנה המשכיות קבועה ומוטיבים חוזרים, המשותפים יחד עם סרטים קצרים וסדרות טלוויזיה בהפקת חטיבת הטלוויזיה של מארוול. נכון ליולי 2018, סרטי היקום הקולנועי של מארוול הניבו הכנסות של מעל ל-17 מיליארד דולרים, מה שהפך את הזיכיון לשובר הקופות הגדול ביותר בכל הזמנים.


היסטוריה


חטיבת Marvel Films הוקמה בשנת 1993 כשהמפיק הישראלי-אמריקאי אבי ארד התמנה כנשיא חברת הבת מטעם תאגיד מארוול אנטרטיינמנט, שהמנכ"ל שלה מאז ועד היום הוא הישראלי-אמריקאי יצחק (אייק) פרלמוטר. החטיבה הוכרזה כחטיבת הקולנוע של מארוול קומיקס והייתה אחראית להפקת סרטי האנימציה של החברה וסדרות הטלוויזיה השונות. העסקה המשמעותית ביותר של החברה אז הייתה הפקת סרטי לייב אקשן המבוססים על דמויות האקס-מן, שנחתמה עם פוקס המאה ה-20 והביאה ליצירת זיכיון סרטי אקס-מן.


באוגוסט 1996 החברה אורגנה מחדש בשם אולפני מארוול (Marvel Studios) והחל משנת 1997 היו האולפנים מעורבים בהפקת סרטי קולנוע המבוססים על דמויות של מארוול קומיקס, לרבות אקס-מן (2000), דרדוויל (2003), אלקטרה (2005) וארבעת המופלאים (2005).


הסרט הראשון שמארוול הייתה אחראית להפקתו באופן ישיר היה הסרט בלייד המבוסס על דמות באותו השם מבית מארוול קומיקס שבוים על ידי סטיבן נורינגטון בכיכובו של וסלי סנייפס.


בשנת 1999 מארוול מכרה את זכויות העיבוד על דמותו של ספיידרמן לידי סרטי סוני ואולפני קולומביה שהפיקו את כל סרטי הקולנוע המבוססים על הדמות, עד שנת 2017. ברם מארוול הייתה רשומה כמפיקה שותפה לסרט ספיידרמן ולסרטי ההמשך שלו שבאו אחריו. בשנת 2003 הייתה שותפה להפקת הסרט "הענק" אך הסרט נכשל בקופות וניסיונות נוספים לעבד את הדמות לקולנוע נגנזו עד שנת 2007 עם הפקת סרט "הענק הירוק".


בשנת 2004 מארוול רכשה בחזרה את הזכויות על האלמנה השחורה ורבים הניחו שיופק סרט קולנוע על הדמות, אך לא כך היה. במאי 2006 אבי ארד עזב את תפקידו כנשיא החברה ובמרץ 2007 מונה במקומו קווין פייגי כנשיא חברת ההפקות ובערך באותו הזמן החלו הצילומים לסרט איירון מן. שנה לאחר מכן אולפני מארוול הוציאו לאקרנים את הסרט איירון מן שהיה לסרט הראשון בסדרת סרטי היקום הקולנועי של מארוול ומאז האולפנים אחראים להפקת כל הסרטים בסדרה.


ב-14 בדצמבר 2017, חברת וולט דיסני רכשה את זכויות ההפצה מפוקס המאה ה-20 תמורת 52 מיליארד דולרים. לפי ההכרזה הרשמית לעיתונות, חברת דיסני מתכוונת לשלב את זיכיונות האקס-מן, דדפול וארבעת המופלאים לתוך זיכיונות משלהם דרך חברת מארוול כדי "ליצור עולמות עשירים ומורכבים יותר של דמויות המקושרות ביניהן ושל סיפורים אותם קהל הצופים למד לאהוב".

אולפני מארוול