אורי אורלב

אוּרי אוֹרְלֵב (נולד ב-24 בפברואר 1931) הוא סופר ומתרגם ישראלי שכותב בעיקר ספרות ילדים ונוער. ספריו המוכרים עוסקים בילדותו בשואה או בשנותיו הראשונות בארץ ישראל.

אורי אורלב נולד בוורשה בירת פולין בשם יורק אורלובסקי. אביו היה רופא. בילדותו הוא גדל בבית מתבולל, הספוג פטריוטיות פולנית. בשנות השואה נרצחה אמו בידי הגרמנים, ואביו נשבה בידי הרוסים. אורי ואחיו הוסתרו על ידי קרובת משפחה בחדר סגור בגטו ורשה, ואחר-כך הועברו למחנה הריכוז ברגן-בלזן, שם שהו עד ששוחררו כעבור שנתיים על ידי הצבא האמריקאי. הוא הגיע לישראל לאחר המלחמה עם אחיו, ואומץ על ידי קיבוץ גניגר. הוא שינה את שמו לאורי. אביו אותר, ועלה לארץ בשנת 1954. 

אורלב כותב בעיקר ספרות ילדים ונוער, ועוסק גם בתרגום מפולנית לעברית. בין היתר תרגם את "קוו ודיס" מאת הסופר הפולני הנריק סנקביץ'. אורלב זכה בפרס אנדרסן לספרות ילדים ונוער (1996), ובפרס זאב לספרות ילדים ונוער (תשל"ח, 1978) עבור ספרו "חיית החושך". הידועים שבספריו עוסקים בילדותו בשואה ("האי ברחוב הציפורים" ו "רוץ ילד, רוץ") או בשנותיו הראשונות בארץ ("רחוקי משפחה"), ומציגים את הדברים מנקודת מבט נגישה לילדים ולנוער. 

ספרו "חיילי עופרת" הוא האוטוביוגרפיה שלו בזמן השואה, כאשר אורי הוא הילד יורק. 

אורלב מספר כי בזכות אמנותו עלה בידו לכתוב את ספריו בגיל צעיר בלי להינזק מכך. הוא כתב את הדברים כסופר-אמן היוצר מתוך ריחוק מסוים מהדמויות, ובחשיפה לא מלאה. לדבריו, עד היום הוא מסוגל להסתכל על השואה בעיני ילד בלבד, וכל ראייה אחרת מסוכנת עבורו. 

הוא זוכה פרס ביאליק לספרות יפה בקטגוריית ספרות הילדים לשנת 2006. זכה ב-2014 בפרס דבורה עומר לספר שעותקיו מושאלים יותר מכולם בספריות הציבוריות, על ספרו "האי ברחוב הציפורים", אשר הושאל 616 פעמים בשנת 2013. 

אורלב זכה בתואר יקיר ירושלים לשנת ה'תשע"א.
אורי אורלב