אות אתנה

 
שם הסופר:  ריק ריירדן
סוג הספר: פנטזיה
שם ההוצאה לאור: גרף
שנת ההוצאה לאור: 2012
תרגום: הספר תורגם מאנגלית על ידי יעל אכמון

הדמויות המרכזיות:

  • פרסי ג'קסון
  • אנבת' צ'ייס
  • ליאו ואלדאז
  • הייזל לבסק
  • פרנק זאנג
  • ג'ייסון גרייס
  • פייפר מקלין
 

תקציר העלילה:

אות אתנה (באנגלית: The Mark of Athena) הוא רומן-פנטזיה משנת 2012, שנכתב על ידי ריק ריירדן ומהווה את הספר השלישי בסדרת גיבורי האולימפוס. הספר מתמקד באנבת', פרסי, ליאו, פייפר, הייזל, פרנק וג'ייסון. הספר זכה לביקורות חיוביות והיה לרב מכר, כמו הספרים האחרים בסדרה ובסדרה הקודמת לה פרסי ג'קסון והאולימפיים.

 תוכן עניינים

1 עלילה
2 הנבואה והתגשמותה
3 קישורים חיצוניים
4 הערות שוליים
עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]
שישה חודשים לאחר עלילת הספר הגיבור האבוד ליאו ולאדז סיים את בניית הספינה ארגו 2, שמשמשת את החצויים במשימתם לעצור את תחיית גאיה. ליאו ואלדז, ג'ייסון גרייס, פייפר מקלין ואנבת' צ'ייס בליווי המאמן הדג' מגיעים בספינה למחנה יופיטר על מנת לפגוש את פרסי ג'קסון, הייזל לבסק ופרנק ז'אנג, החצויים האחרים מנבואת השבעה שעליהם להצטרף אליהם על מנת להצליח במשימתם.

כאשר ארגו 2, בעלת ראש הדרקון[1] המאיים, מתעופפת מעל למחנה הרומי, האל טרמינוס (האל האחראי על הגבול הרומי) מופיע על הספינה ולא מאפשר להם לנחות במחנה. לאחר מיקוח אנבת' מציעה כפשרה לאפשר לספינה לרחף מעל המחנה מבלי לנחות בתוכו. ליאו נשאר על סיפונה של ארגו 2 בעוד אנבת', פייפר וג'ייסון יורדים למחנה הרומי ומשתפים את החצויים האחרים בהרפתקאותיהם בבית הזאבים, שהתרחשו במסגרת מסעם לחילוץ יונו.

ריינה מראה לאנבת' את המחנה הרומי ומדברת איתה על הפער בין החצויים הרומים ליוונים. שיחתן נקטעת כאשר אידולון, ישות שיכולה להשתלט על גופים של בני אדם, גורם לליאו להפציץ את המחנה. המתקפה הפתאומית גורמת לאוקטביאנוס, האוגור הפרנואיד של המחנה, לשכנע את החצויים הרומים שהחצויים היוונים הם איום ובכוונתם להשמיד את מחנה יופיטר. בעקבות זאת שבעת החצויים נאלצים לברוח ומרגע זה ואילך הם נתונים במרדף של החצויים הרומים אחרי הספינה.

בדרך מזרחה אל הים התיכון, השבעה עוצרים כדי להשיג חומרים שדרושים להם לתיקון הספינה אחרי הקרב מעל רומא החדשה. ליאו והייזל פוגשים את נמסיס שנותנת לליאו עוגיית מזל שתעזור לו בפתרון בעיה בתמורה למחיר גבוה, אך לא ידוע. לאחר מכן הם פוגשים בנרקיסוס, שמאוהב בהשתקפות שלו על גבי לוח ארד שמיימי הדרוש להם לתיקון הספינה. בעזרת הנימפה אכו ליאו מצליח להסיח את דעתו של נרקיסוס בזמן שהייזל בורחת עם הארד השמיימי.

לאחר חזרתם לספינה, החבורה נוסעת לקנזס וג'ייסון, פייפר ופרסי מחפשים את האל בכחוס. הם מגלים שגם בכחוס קרוע בין התגלמותו הרומאית והתגלמותו היוונית (דיוניסוס). הם מבקשים ממנו עזרה בלהרוג את הענקים התאומים, ובכחוס מתנה את עזרתו בהעלאת קורבן גדול. בכחוס נעלם בעודו מתריע שמדובר במלכודת, ואידולונים משתלטים על פרסי וג'ייסון שנלחמים אחד בשני עד שפייפר מפסיקה את הקרב בעזרת דיבור ההקסמה שלה. לאחר מכן בספינה, פייפר משתמשת בדיבור ההקסמה שלה שוב כדי להכריח את האידולונים להבטיח שיעזבו את הספינה ואת החצויים.

החבורה ממלאת אחר הנחיות בכחוס בשביל הכוונה בתוך רומא, וממשיכה במסע לאטלנטה ואז לצ'ארלסטון, שם מתקיים עימות חזיתי בין השביעיה לחצויים מהמחנה הרומי. כאשר הם מצליחים להימלט בספינה עם המפה, המרדף של הרומיים אחריהם נפסק, משום שנאסר על חצויים רומים להיכנס לארצות העתיקות. בזאת הסטטוס של פרנק, הייזל וג'ייסון, חצויים רומיים בעצמם, הופך לבעייתי אף יותר.

שבעת החצויים מתחילים את דרכם לארצות העתיקות: יוון ורומא. הם מצליחים להערים על הרקולס, השומר על הכניסה לים התיכון במצר גיברלטר.

בזמן הפלגתם, הייזל וליאו מקבלים חיזיון. הם מגלים שליאו הוא הנין של סמי, אהבתה הראשונה של הייזל. החיזיון מופר בעקבות מפלצות שמפתיעות אותם וליאו, הייזל ופרנק נחטפים ונלקחים מתחת לים.

החבורה מגיעה לרומא, שם הם נאלצים להתפצל כדי לבצע משימות שונות.

ליאו הייזל ופרנק יוצאים לחפש את ניקו די אנג'לו, אחיה-למחצה של הייזל, שנראה בחלומו של פרסי כלוא בכד של הענקים התאומים אוטוס ואפיאלטס. הם מגלים שאידולונים עקבו אחריהם והשתלטו על רובוטים מבית המלאכה של ארכימדס. ליאו מנצח את האידולונים ניצחון מוחץ שמשמיד אותם, אבל אז גאיה כולאת אותם בבית המלאכה וליאו נאלץ להשתמש בעוגיית המזל של נמסיס כדי לשחרר אותם.

פרסי, ג'ייסון ופייפר חוקרים את הקולוסיאום ומצליחים להחיות נימפות מרושעות ולגרום להן לחזור לעצמן. הם מצליחים למצוא ולשחרר את ניקו מהכד. פרסי, ג'ייסון (ובכחוס) נלחמים בענקים ומנצחים אותם. ניקו מספר לחבורה על הגילוי שלו כיצד עליהם לסגור את "שערי המוות": מישהו בתוך טרטרוס ומישהו מבחוץ צריכים לסגור את השערים ביחד. כיוון שלשערי המוות יש שתי כניסות ויציאות.

אנבת' יוצאת לבדה למצוא את אתנה פרתנוס. בדרכה לחדר בו מוחבא הפסל היא נאלצת לעבור משימות שונות ואתגרים אינטלקטואליים עד שבסופו של דבר היא עומדת מול האויבת המושבעת של אמה אתנה: ארכנה, שהחביאה במשך כל השנים את הפסל על מנת לנקום באתנה. אנבת' מאתגרת את ארכנה לתחרות אריגה וגורמת לה לארוג מלכודת אצבעות סינית. ארכנה, שלא מודעת למשמעות הדבר שהיא אורגת, נופלת בפח וכך אנבת' מצליחה לגרום לה להיכנס לתוך המלכודת ולכלוא אותה בה.

ששת חברי הקבוצה וניקו שהצטרף אליהם מגיעים עם הספינה לעזור לאנבת' לשחרר את פסל אתנה. הם מצליחים, אך במאמציה האחרונים ארכנה מושכת את אנבת' בעזרת אחד מחוטי המשי שלה לעבר חור ברצפת המקום שבו היה מוחבא הפסל, המוליך ישר לטרטרוס. פרסי, שלא רוצה לעזוב שוב את אנבת', תופס אותה ונופל לטרטרוס יחד איתה.

הנבואה והתגשמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]
אלה ההרפיה מדקלמת את הנבואה הבאה:

בדד מתהלכת בת החוכמה,
ברומא בוער אות אתנה הרמה,
תאומים מחניקים נשימת המלאך,
אשר הסוד למוות-עד בידיו מונח.
זהוב וחיוור ניצב אסון הענקים,
שיחולץ בכאב מתוך כלא החוטים. 
משמעות הנבואה כפי שמתבאר בספר:

"בדד מתהלכת בת החכמה" – בת החכמה היא אנבת', בתה של אתנה אלת החוכמה. היא צריכה לצאת למסע לבד, ללא עזרת חבריה או חפצים קסומים.

"ברומא בוער אות אתנה הרמה" – המסע של אנבת' הוא בעקבות אות אתנה, אשר נמצא ברומא.

"תאומים מחניקים נשימת המלאך" – שני ענקים תאומים: אפיאלטס ואוטוס, כולאים את ניקו די אנג'לו (פירוש המילה אנג'לו באיטלקית היא מלאך) בתוך כד ארד בלי אוויר, ובכך חונקים אותו.

"אשר הסוד למוות-עד בידו מונח" – ניקו די אנג'לו הוא היחיד שיודע איפה נמצאים שערי המוות, שכל עוד הם פתוחים כל אחד יכול לחזור לחיים.

"זהוב וחיוור ניצב אסון הענקים" – אסון הענקים: פסל אתנה פרתנוס - העשוי מזהב ומשנהב - הוא היחיד שיכול לגרום לשני המחנות (היווני והרומי) להתאחד ולנצח את הענקים.

"אשר יחולץ בכאב מתוך כלא החוטים" – אנבת' נחבלת וצולעת בדרך למציאת אתנה פרתנוס, ולכן "יחולץ בכאב". כדי שאנבת' תצליח לחלץ את הפסל, היא צריכה להערים על ארכנה – מפלצת מיתולוגית המתוארת כעכבישת ענק שנוטרת טינה לכל ילדי אתנה בגלל אמם, שקיללה אותה עוד בימי יוון העתיקה. אנבת' משחררת את אתנה פרתנוס שהיה בתוך חוטים רבים שטוותה ארכנה.

 

מסר או המלצה על הספר:

 
אות אתנה