אלי כהן

קורות חיים
אלי כהן נולד בשנת 1924 באלכסנדריה שבמצרים. 

בשנת 1954 החלו מגעיו של אלי כהן עם המודיעין הישראלי באופן אקראי במצרים. 

בשנת 1957 עלה ארצה והתגורר בבת ים.31 באוגוסט 1959 נשא לאשה את נדיה, עולה מעיראק, אחותו של סמי מיכאל. 

בשנת 1961 נשלח לארגנטינה שם נבנתה לו דמות של סוחר ערבי, גולה (עקירה מאולצת של אדם ממולדתו) סורי, בשם כאמל אמין ת'אבת כדי להתיידד עם כמה דמויות בולטות ומקושרות מבין יוצאי סוריה במקום.

בינואר 1962 עבר לדמשק בדמות של בן סוריה השב למולדתו לאחר שנים ארוכות בניכר, ושכר דירה בסמוך למטכ"ל הסורי על מנת לנטר (להשגיח) את פעילותו ביתר קלות.

בראשית ינואר 1965 הגיע לנמל לטקיה שבסוריה מטען של מכשירי קשר סובייטיים חדישים, אשר נועדו להחליף את הציוד הישן של צבא סוריה. ב-7 בינואר 1965 נערכה ההחלפה. לשם ביצוע ההחלפה ובדיקת יעילותו של הציוד החדיש, הוחלט להטיל דממת אלחוט במערכות הקשר של הצבא הסורי לעשרים וארבע שעות. אלי כהן, שלא ידע על דממת האלחוט, המשיך לשדר כהרגלו למפעיליו במשך עשרים וארבע השעות הנ"ל, ומקלטי הצבא הסורי ננעלו על אות השידור ופענחו אותו. כאשר כוחות הצבא פרצו אל ביתו, אלי כהן נתפס כשהוא משדר, ולא גילה כל התנגדות למעצר. 

אלי כהן נתלה בשנת 1965 לאחר שהסורים גילו את פעילותו (העברת סודות צבאיים לישראל).
פעילות מרכזית - אלי כהן כדמות מופת


הפעילות המרכזית שזיכתה את אלי כהן להיקרא דמות מופת היא סיכון חייו לטובת ארץ ישראל, כאשר ריגל בסוריה אחר בכירים בשלטון הסורי וידע שחייו בסכנה. למרות זאת, המשיך לרגל היה חלק משמעותי מן הניצחון הגדול במלחמת ששת הימים (שנת 1967) בזכות המידע המודיעיני שהשיג.
תכונות אופי


אלי כהן אהב את ארץ ישראל בכל רמ"ח איבריו ועל כן זה הסתכן ומת בזמן ריגול בסוריה.
תחנות מרכזיות וחוויות מפתח בחייו


תחנה מספר 1- התגייס לצה"ל ליחידה 188, היחידה המבצעית של אגף המודיעין בצה"ל, והוכשר כמרגל.

תחנה מספר 2- בינואר 1962 עבר לדמשק בדמות של בן סוריה השב למולדתו לאחר שנים ארוכות בניכר.


אלי כהן השקיע דם ויזע רב בכדי לעזור למדינת ישראל והמשיך לעבוד קשה גם כאשר ידע שחייו בסכנה בארץ עוינת. 

כהן תרם למדינת ישראל רבות במלחמת ששת הימים למרות שידע שחייו בסכנה והמשיך לתרום למדינה עד שנתלה.

מכתב אישי


אלי כהן כתב את המשפט הזה לאשתו ומשפחתו: "נאדיה יקירתי, משפחתי היקרה! אני כותב אליכם מילים אחרונות אלו בתקווה שתישארו תמיד מאוחדים אני מבקש מאשתי שתסלח לי, שתדאג לעצמה ושתעניק השכלה טובה לילדינו... יום יבוא וילדי יהיו גאים בי. ולך נאדיה יקירתי, אנא התחתני עם איש אחר שיהיה אבא לילדים שלנו, לפי רצונך. אל תבזבזי את זמנך בבכי על מה שקרה, אלא הביטי לעתיד. אני שולח לכם נשיקות אחרונות. התפללו לעילוי נשמתי"

אלי כהן