אלמנה שחורה (עכביש)

 

תיאור בעל החיים:

גוף העכביש מורכב משני חלקים: החלק הקדמי (הראש והחזה) והחלק האחורי (הבטן). החלק האחורי מוגן על ידי מגן קשיח. לעכבישים יש שמונה רגליים, המחוברות לחלק הקדמי שלהם. לעכבישים אין כנפיים או מחושים. בלסת יש שני ניבים חלולים המכילים ארס להזרקה לטרף. לרוב העכבישים יש שש או שמונה עיניים. מרביתם מסוגלים לראות רק צללים ואור. בבטן העכביש נמצאים האברים האחראיים על עיכול המזון ועל ייצור חוטי המשי. על מנת לטוות את רשת הקורים, העכביש משתמש בחוטי משי היוצאים מחורים קטנים בקצה גופו. האלמנה השחורה בעלת בטן בצבע שחור בוהק, על גב הבטן שלוש שורות של כתמים אדומים או ללא כתמים בכלל. גודלן של הנקבות מגיע ל-4 ס"מ וגודלם של הזכרים כמחצית מגודל הנקבות, אך רגליהם ארוכות יותר, ובטנם עדינה יותר. 

תעודת זהות לבעל החיים:

מחלקה: עכבישנים
משפחה: כדורניים
 
סביבת מחייה:
את האלמנה השחורה ניתן למצא בשטחים פתוחים, בחצרות, במחסנים, ולעתים גם בתוך בתי מגורים.
 
מזון מועדף:
האלמנה השחורה ניזונה בעיקר מחרקים, אבל לפעמים אוכלת גם כנימות, נדלים, מרבי רגליים ,עכבישאים אחרים, ואפילו עקרבים צהובים. היא יוצרת רשת דביקה של קורים, וכשהטרף נלכד ברשת, האלמנה מתקדמת על הקורים, ומשתקת אותו בעזרת ארס. עד לשיתוק הטרף חולפות בערך עשר דקות, ובזמן זה אוחזת האלמנה את הטרף בכוח. לאחר השיתוק מפרישה האלמנה חומרים מעכלים אל תוך טרפה וחוזרת למחבא שלה עד סיום הארוחה.

תפוצה בארץ ובעולם: 
המין נפוץ באזור הים התיכון כולל ישראל, מספרד במערב ועד מרכז אסיה במזרח. 
 
הידעת?
נקבות האלמנה השחורה ידועות בכך שהן טורפות זכרים לאחר שהן מזדווגות איתם. זה מתאפשר מפני שהנקבות גדולות ביחס לזכרים. הנקבות תופסות את הזכר לאחר ההזדווגות ומזריקות לגופו ארס. מכאן מקור שמה של האלמנה.
 
אלמנה שחורה (עכביש)