בילבי גרב-ברך- ספר

בילבי גרב-ברך
שם הסופר: אסטריד לינדגרן
סוג הספר: הרפתקאות
שם ההוצאה לאור:כנרת, זמורה-ביתן, דביר
שנת ההוצאה לאור:2009
תרגום: משבדית: דנה כספי

הדמויות המרכזיות:

  • הדמויות המרכזיות הן - בילבי גרב ברך, אניקה וטומי.
  • התפקיד העיקרי של בילבי הוא להיות דמות מצחיקה, להיות חברה טובה, לעשות פעלולים ולצאת להרפתקאות.  
  • אניקה - אניקה היא ילדה נורא נחמדה שתמיד מקשיבה להורים. היא אחות של טומי וחברה של בילבי.
  • טומי - טומי הוא ילד אמיץ ונחמד מאוד. הוא אח של אניקה וחבר של בילבי.

תקציר העלילה:

בילבי עוברת לגור בוילה וילקולה. היא גרה לבד בלי אבא ואמא והיא רק בת 9! היא הילדה הכי חזקה בעולם. אם היא רוצה להרים סוס, והיא רוצה להרים סוס ויש לה גם סוס וקוף בבית.

בפרק הראשון היא עוברת לגור בוילה וילקולה ופוגשת את טומי ואניקה. הם נהיים חברים טובים. בילבי מלמדת את טומי ואניקה כל מיני פעלולים. היא מספרת להם סיפורים מצחיקים מכל העולם.

בפרק אחר בילבי משחקת תופסת עם שוטרים. היא יותר חזקה מכל שוטר בעולם. השוטרים רצו לקחת אותה לבית היתומים. בילבי ברחה. השוטרים רדפו אחריה. בסוף היא שמה אותם מחוץ לשער.

בפרק אחר בילבי הלכה פעם ראשונה לבית הספר. המורה ניסתה ללמד אותה חשבון וזה לא ממש הצליח לה. המורה ניסתה ללמד אותה עברית. אז היא הראתה לה תמונה של יגואר, וסיפרה לה שהאות הראשונה במילה יגואר זאת האות יו"ד. בילבי אמרה שהאות יו"ד ניראית לה כמו קקי קטן.  המורה החליפה לתמונה של נחש וסיפרה לבילבי שהמילה נחש מתחילה באות נו"ן. בילבי אמרה - "אני בחיים לא אשכח את היום הזה שבו נאבקתי בנחש בהודו. זה היה נחש גדול שכל יום טרף חמישה אנשים ושני ילדים קטנים לקינוח ואז הוא ניסה לטרוף אותי, ואני החטפתי לו פאק פאק, ואז הוא מת". ואז המורה אמרה "כולם לצאת להפסקה אני רוצה לדבר עם בילבי". המורה אמרה לבילבי שהיא לא התנהגה יפה, ובילבי אמרה שהיא לא התכוונה, והיא הוציאה מהכיס שעון מהודר מזהב ונתנה אותו למורה. המורה אמרה שהיא לא יכולה לקחת מתנה כזאת יקרה, ובילבי אמרה שאם היא לא תיקח את המתנה היא תבוא לבית הספר שוב מחר ותעשה עוד פעם בלגן. המורה לקחה את השעון. בילבי יצאה לחצר ואמרה "הרבה יותר כיף בבתי הספר שבארץ אחרת". והיא סיפרה שאוכלים שם רק ממתקים ואסור ללמוד. אם מישהו במקרה יודע איך לאיית מחלת ים הוא צריך לעמוד בפינה כל היום. התפקיד של המורים שם הוא לקלף את העטיפות מהממתקים בשביל הילדים. 


מסר או המלצה על הספר:


אני ממליצה על הספר כי הוא ממש מרתק. הוא עם מלא הרפתקאות. זה כיף לקרוא על ילדה שגרה לבד ויכולה לעשות את כל מה שהיא רוצה. הספר מאוד מצחיק. בילבי היא אמיצה, חזקה, ומצחיקה. אני ממליצה לקרוא את הספר הזה. הוא מתאים גם לילדים וגם למבוגרים.
בילבי גרב-ברך- ספר