בית הראשונים עמק חפר


בית הראשונים הינו אתר היסטורי הנמצא על גבעת כורכר, בתחום שמורת הטבע ביתן אהרון שבעמק חפר. כיום הבית שוחזר והוא משמש מרכז הדרכה לטיולים באזור המתאים לכל המשפחה.

תעודת זהות

  • נבנה/נוצר בשנת: 1930
  • נפתח לקהל בשנת:1936 
  • שעות פתיחה: הכניסה לתצפית ולשמורה הסמוכה אינה כרוכה בתשלום, ניתן להיכנס אליה בכל שעות היממה, מומלץ בשעות האור כדי להינות מהנוף.
  • עונות ביקור: במשך כל עונות השנה
  • נגישות לנכים: יש נגישות

דרכי הגעה לאתר


הגישה למקום היא מכביש מספר 5710. ניתן להגיע למקום בנסיעה ממחלף אביחיל (חבצלת השרון) בכביש החוף, בו נפנה מזרחה (ימינה לבאים מדרום. לבאים מצפון, יש לפנות שמאלה) לעלות על הגשר מעל כביש החוף, פנייה שמאלה מיד אחרי הגשר, ואחרי כמה מאות מטרים פנייה ימינה. לאחר כקילומטר מגיעים לצומת T בה יש לפנות צפונה (שמאלה) ולאחר כמה מאות מטרים מגיעים למגרש החנייה מימין (ממזרח) לכביש. 

תיאור האתר


האתר משלב טבע והיסטוריה המשולבים ביחד בצורה מדהימה. ליד הבית יש חורשת עצים מדהימה ממנה יש נוף על עמק חפר כולו. טיול רגלי בשמורה הנמצאת על רכס ההר, ממנו ניתן לתצפת על מרחבי העמק, לראות את הצמחייה ולהינות מריח הפריחה, מומלץ לבקר באתר בכל עונות השנה, מלבד ימים גשומים מאוד או חמים במיוחד. 

במרחב החדרים בבית הראשונים ניתן להתרשם משימור המקום ומתמונות היסטוריות וחפצים המעידים על התקופה

סיפור הקמת האתר


הבית הוקם בשלהי המאה ה-19 ע"י אנטואן בשארה טאיאן. סוחר לבנוני-מרוני. שהיה הבעלים של מרבית האדמות באזור.

בראשית שנת 1930 הגיעו למקום 20 החלוצים הראשונים מארגוני "ויתקין" ו"העמק" הם הוסיפו לבית קומה שנייה מבלוקים ובטון עשויים מ"זיפזיף" ומחול ים. והחלו בעיבוד הקרקע. 

את הכסף לרכישת האדמות תרמה ההסתדרות ציוני קנדה קק"ל (קרן קיימת לישראל). 

המלצה על האתר

בית הראשונים הוא אתר מדהים המשלב טבע והיסטוריה ביחד, אנו ממליצות לכם להגיע לבית הראשונים ולבקר במקום. אנחנו נהנינו לטייל בשמורת ביתן אהרון הסמוכה, בה ראינו פריחה מרהיבה ונוף עוצר נשימה של עמק חפר. אנחנו מזמינות אתכם להתרגש איתנו ולחקור את האתר.
בית הראשונים עמק חפר