גרסת טיוטה

זוהי גרסת טיוטה של הערך. ערך זה נמצא בתהליכי עריכה על ידי אבי.


בית קברות לחיות
אנגלית: Pet Sematary, בתרגום ישיר לעברית: בית כברות לחיות מחמד)[1] הוא סרט אימה על-טבעי אמריקאי משנת 2019 המבוסס על הרומן "בית כברות לחיות שעשועים" מאת הסופר סטיבן קינג ומהווה את עיבודו השני של הרומן למסך לאחר הסרט משנת 1989. בסרט מככבים ג'ייסון קלארק, איימי סימץ וג'ון לית'גו בתפקידים הראשיים. הסרט עלה לראשונה במהלך פסטיבל SXSW, והוא יצא לאקרנים בבכורה עולמית ב-5 באפריל 2019. בישראל הסרט יצא יום קודם לכן, ב-4 באפריל 2019.


לאחר שלואיס קריד, עובר עם משפחתו לאזור כפרי ושקט במיין, הוא מגלה מתחם קבורה מסתורי הקרוי "בית קברות לחיות". כשטרגדיה מכה בהם, לואיס פונה אל שכנו החביב, ג'אד קראנדל, בבקשת עזרה. אולם במעשה זה, לואיס אינו מודע לכך שהוא התחיל תגובת שרשרת מסוכנת שגורמת לשחרורו של רוע אדיר ובלתי מובן שאת תוצאותיו אי אפשר לשער.
לואיס קריד, רופא מבוסטון, מסצ'וסטס עובר לעיירה הקטנה לודלוב שמיין יחד עם אשתו, רייצ'ל, שני ילדיהם הקטנים, אלי וגייג', וחתולה של אלי, צ'רץ'. בעודם בוחנים את היער סביב ביתם החדש, אלי עוקבת אחרי מצעד של ילדים עם מסכות של בעלי חיים המלווים כלב מת לבית קברות, שבכניסה אליו מופיע השלט "בית כברות לחיות". ג'אד קראנדל, שכנם החדש של משפחת קריד, מזהיר את אלי ורייצ'ל כי היער הוא מסוכן ושלא יסתכנו בכניסה אליו בגפם.

במחלקה הרפואית שבאוניברסיטה, לואיס נשאר מזועזע לאחר שנכשל בהצלת חייו של ויקטור פאסקו, סטודנט שנפצע אנושות לאחר שנדרס על ידי רכב. בלילה שלאחר מותו של פאסקו, לואיס חולם חלום בו הוא פוגש את פאסקו המוליך אותו לחלקו האחורי של בית הקברות לחיות ומזהיר את לואיס שלא ישבור את המחסום. לואיס מתעורר בבהלה ומוצא את רגליו ואת סדיני המיטה מטונפים בבוץ, דבר המצביע על כך שאירועי הלילה הקודם היו יותר מסתם סיוט בעלמא.

בערב ליל כל הקדושים, לואיס מגלה שצ'רץ' נהרג על ידי משאית, וג'אד לוקח אותו לכאורה לבית הקברות לחיות במטרה לקבור את צ'רץ', אך בפועל מוביל את לואיס רחוק יותר אל שטח קבורה עתיק. למחרת, לואיס מוכה הלם כאשר הוא שצ'רץ' חזר הביתה בחיים, אם כי מראה התנהגויות תוקפניות יותר מהרגיל כשהוא שורט את אלי וקורע ציפור בצורה אלימה. לואיס מתעמת עם ג'אד שמספר לו שקרקע הקבורה מאחורי בית הקברות לחיות מסוגל להשיב את המתים באמונה שהקרקע נשלטת על ידי רוח המכונה ונדיגו. לאחר שצ'רץ' תוקף את גייג', לואיס מנסה לעשות לו המתת חסד, אך במקום מחליט לשחרר אותו ולספר לאלי שהוא ברח.

לאחר מכן, המשפחה עורכת מסיבת יום הולדת עבור אלי, אך אלי רואה את צ'רץ' מתקדם על הכביש וממהרת אליו; מה שמוביל לתאונה במהלכה מכלית גדולה שמשתחררת ממשאית שבלמה בפתאומיות הורגת אותה. בעקבות כך, רייצ'ל וגייג' יוצאים לשהות ימים אחדים עם הוריה של רייצ'ל. ג'אד חש שלואיס מתכנן להחיות את אלי ומזהיר את האב האבל כי "לפעמים מת זה עדיף". עם זאת, למרות אזהרותיהם של ג'אד ורוחו של פאסקו, והסתייגויותיו לגבי הרעיון, הצער והאשמה של לואיס דוחפים אותו לבצע את תוכניתו. לאחר שהוא מסמם את ג'אד, לואיס מוציא את גופתה של אלי מקברה וקובר אותה בקרקע הקבורה של הוונדיגו, שמאפשר לו לקבור את אלי. אלי חוזרת מן המתים, אבל מיד מגלה התנהגות מטרידה ומעורפלת.

בבית הוריה, רייצ'ל המפוחדת סובלת מחזיונות של אחותה המתה זלדה, שמתה מדלקת קרום המוח כשהייתה צעירה, ובמקביל, גייג' רואה את רוח הרפאים של פאסקו. בינתיים, ג'אד מתעורר ומתעמת עם לואיס. כשהוא מתעקש שהכל בסדר, לואיס שולח את ג'אד מביתו, אבל ג'אד מבחין באלי שצופה בו מחלון חדר השינה שלה. מזועזע, ג'אד בורח לביתו ומחפש אחר אקדח להרוג בו את אלי. בזמן שהוא מחפש את האקדח, דעתו של ג'אד מוסחת על ידי צ'רץ', ואלי פוצעת את גיד האכילס של ג'אד באמצעות איזמל. לפני שהיא דוקרת אותו למוות, אלי מתעללת בו באמצעות לבישת פניה של אשתו המתה של ג'אד, נורמה, דבר המרמז על כך שהוא קבר אותה בבית הקברות לחיות לפני אירועי הסרט.

רייצ'ל וגייג' שבים הביתה, שם אלי מציגה את עצמה. כשהיא לא מסוגלת להאמין שבתה חזרה מן המתים, רייצ'ל המבוהלת בורחת לקומה השנייה עם גייג', שם היא נדקרת בבטנה על ידי אלי, אבל מצליח לברוח לחדר השירותים עם גייג' ומתבצרת שם. לואיס, שבינתיים מצא את גופתו של ג'אד, חוזר לבית בדיוק ברגע בו רייצ'ל מנסה למלט את גייג אל מחוץ לחלון חדר השירותים. לואיס תופס גייג' ברגע בו רייצ'ל נדקרת בעמוד השדרה על ידי אלי. לואיס נועל את גייג' במכונית וחוזר אל הבית ומוצא רייצ'ל הגוססת שמבקשת לא להיקבר בבית הקברות לחיות.

אלי מכה את לואיס וגורמת לו לאבד הכרה, ולאחר מכן גוררת את גופתה של רייצ'ל אל תוך היער, שם היא קוברת אותה מעבר למחסום של בית הקברות לחיות. לואיס, ששב להכרתו, ממהר ליער, שם הוא נאבק באלי ומתכונן להרוג אותה, אך משופד במוט על ידי רייצ'ל ששבה לתחייה, ונקבר גם הוא. יחד עם צ'רץ', השלישייה מציתה את ביתו של ג'אד לפני שהם מתקרבים למכונית שבה גייג' עדיין יושב בפנים. הסרט נגמר כשלואיס מחווה לגייג' לפתוח את המכונית, וברקע נשמע קול קליק של פתיחת דלת המכונית.

צוות השחקנים
ג'ייסון קלארק - לואיס קריד
איימי סימץ - רייצ'ל קריד
ג'ון לית'גו - ג'אד קראנדל
ג'טה לורנס - אלי קריד
התאומים הוגו לוקאס לבוי - גייג' קריד
אובסה אחמד - ויקטור פאסקו
אליסה ברוק לבין - זלדה גולדמן
הפקה
פיתוח
ב-5 במרץ 2010, הוכרז שעיבוד מחודש לרומן "בית כברות לחיות שעשועים" נמצא בתהליכי פיתוח, ושמאט גרינברג (שכתב את התסריט עבור עיבוד נוסף של קינג, "1408") יכתוב את התסריט.[2] ב-31 באוקטובר 2013, נחשף שהמפיקים לורנזו די בונבנטורה וסטיבן שניידר יפיקו את העיבוד המחודש ושחואן קרלוס פרסנדילו נמצא בהליכי משא ומתן על בימוי העיבוד המחודש.[3]

ב-7 בדצמבר 2017, הוכרז שחברת "פראמאונט" נתנו אור ירוק לעיבוד מחודש שיבוים על ידי דניס וידמאייר וקווין קולש ויתבסס על תסריט מאת ג'ף באלר. די בונבנטורה, וראדיאן ושניידר נשארו על תקן המפיקים.[4]

ליהוק
ב-16 באפריל 2018 הוכרז שג'ייסון קלארק לוהק לתפקיד הגברי הראשי של הסרט כלואיס קריד.[5] ב-4 במאי 2018, נודע ג'ון לית'גו הצטרף לצוות השחקנים כג'אד קראנדל.[6] ביוני 2018 הוכרז שאיימי סימץ' לוהקה לתפקיד הנשי הראשי של הסרט כרייצ'ל קריד, שג'טה לורנס לוהקה לדמות הבכורה של משפחת קריד, אלי קריד, ושהתאומים הוגו ולוקאס לבוי לוהקו לדמותו של תינוק המשפחה, גייג' קריד.[7][8] ב-8 באוקטובר 2018, דווח כי אובסה אחמד לוהק לדמותו של ויקטור פאסקו.[9]

צילומים
צילומי הסרט החלו ב-18 ביוני 2018 בטורונטו, אונטריו, קנדה,[10][11] והסתיימו באוקטובר 2018.[9]

יציאה לאקרנים
במקור, הסרט התעתד לצאת לאקרנים ב-19 באפריל 2019,[4] אך מאוחר יותר הוחלט להקדים את תאריך יציאתו ל-5 באפריל.[12] בישראל הסרט יצא לאקרנים יום קודם לכן, ב-4 באפריל.[13]

קישורים חיצוניים
Twitter logo initial.svg בית קברות לחיות, ברשת החברתית טוויטר
IMDB Logo 2016.svg "בית קברות לחיות", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)
Rotten Tomatoes logo.svg "בית קברות לחיות", באתר Rotten Tomatoes (באנגלית)
"בית קברות לחיות", באתר Box Office Mojo (באנגלית)
"בית קברות לחיות", באתר Metacritic (באנגלית)
סרטונים בית קברות לחיות (2019) - טריילר מתורגם רשמי, קדימון הסרט באתר יוטיוב
מעיין גוטנמכר, ‏עשרת הילדים הכי מפחידים שנראו על מסך הקולנוע, באתר ‏מאקו‏‏, ‏15 במרץ 2019‏
mako תרבות, ‏"בית קברות לחיות", לפי ספרו של סטיבן קינג, מסתמן כסרט האימה החזק של הרגע, באתר ‏מאקו‏‏, ‏18 במרץ 2019‏
שמוליק דובדבני, ביקורת סרט - "בית קברות לחיות": לפעמים עדיף להיות מת, באתר ynet, 8 באפריל 2019
אבנר שביט‏, פה קבור המלך: "בית קברות לחיות" הוא עיבוד מאכזב במיוחד לספרו של סטיבן קינג, באתר וואלה! NEWS‏, 9 באפריל 2019
הערות שוליים
בית קברות לחיות