ספיידרמן (באנגלית: Spider-Man, בתרגום חופשי לעברית: איש העכביש) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת #15 Amazing Fantasy מאוגוסט 1962, ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר סטיב דיטקו.

ספיידרמן הוא האלטר אגו של פיטר פארקר, צלם במערכת העיתון "הדיילי ביוגל" אשר ננשך על ידי עכביש רדיואקטיבי (ובגרסאות מאוחרות יותר, גם מהונדס גנטית) והופך לגיבור-על. הוא משתמש בכישוריו כדי להגן על העיר, ולהלחם במגוון רחב של אויבים שרוצים לפגוע בספיידרמן או אפילו בפיטר פארקר עצמו. מאז הופעתו הראשונה, ספיידרמן הפך לאחד מגיבורי-העל המפורסמים בעולם והמצליח ביותר מבחינה מסחרית. כדמות הדגל וכדמות של חברת מארוול קומיקס, ספיידרמן הופיע בשלל מדיות נוספות, בהן סדרות אנימציה, סדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע.

דמותו של ספיידרמן מדורגת במקום החמישי ברשימת 50 דמויות הקומיקס הגדולות של כל הזמנים לפי מגזין אמפייר[2] ובמקום השלישי ברשימת מאה גיבורי-העל הגדולים, לפי אתר IGN.[3] את דמותו של ספיידרמן בסרטי הלייב אקשן הקולנועיים גילמו שלושה שחקנים - בסרטים "ספיידרמן", "ספיידרמן 2" ו"ספיידרמן 3" מגלם אותו השחקן טובי מגווייר, בסרטים "ספיידרמן המופלא" ו"ספיידרמן המופלא 2" מגלם אותו השחקן אנדרו גארפילד, ובסרטי היקום הקולנועי של מארוול "קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים", "ספיידרמן: השיבה הביתה", "הנוקמים: מלחמת האינסוף", "הנוקמים: סוף המשחק" ו"ספיידרמן: רחוק מהבית" מגלם אותו השחקן טום הולנד.

 
ספיידרמן