Grand Theft Auto

גרסת טיוטה

זוהי גרסת טיוטה של הערך. ערך זה נמצא בתהליכי עריכה על ידי אושר.


במקור, שם המשחק היה Race n chase All Dem Hoes. המשחק היה משחק מירוצי מכוניות כאשר היוצרים הבחינו כי המשטרה מתנגשת במכוניות, ומשם הם לקחו השראה לסדרת המשחקים שמכירים כיום. המשחק הראשון בסדרה שווק בשנת 1997 על ידי חברת DMA Design (במהלך השנים שינתה החברה את שמה ל-Rockstar Games). מאז, הסדרה צברה תאוצה, משחקיה הפכו במהרה לרבי-מכר, וחלקם זכו בתואר "המשחק הטוב של השנה" בקרב עיתוני משחקים רבים בעולם, שם הסדרה נובע מהמינוח המשטרתי האמריקאי לגניבת כלי רכב (בחלק ממדינות ארצות הברית זהו גם מונח מהדין הפלילי). בהתאם לשמה, משחקיה מאפשרים לשחקן לבצע שלל עבירות כאשר גניבת מכוניות היא רק אחת מהן. השחקן מקבל חופש מוחלט במספר ערים גדולות, בהן הוא יכול להוציא בכוח נהגים של מכוניות הנוסעים בכבישים, לדרוס הולכי-רגל, להשתמש במגוון כלי נשק כדי לפצוע או להרוג עוברי-אורח או פושעים אחרים ועוד.


סדרה זו היא מבין הראשונות בעולם המשחקים שנתנה לשחקן חופש פעולה כה משמעותי, ועל כן מהווה נקודת תפנית חשובה שהובילה למספר חיקויים רב. למעט פעולות הפשע שהוזכרו, המשחק כולל גם מספר משחקי צד בהם השחקן יכול "לעבוד" כנהג מונית, פרמדיק, כבאי, סרסור ואף שוטר (האפשרויות הללו כלולות ב-San Andreas, חלק נוסף שיצא למשחק זה הוא San Andreas Multi Player שהוסף בשנת 2008, משחק זה לראשונה הביא את האופציה של המשתמש לפתוח עולם משלו וליצור שרת שבו למשתמש יש יכולת מלאה לקבוע מה יהיה בו, שרתים אלו היו הצלחה כי לראשונה מאז ועד היום הם היחידים שנתנו למשתמש חופש כזה גדול ליצור שרתים מלאים משל עצמם, שני הסוגים המרכזיים של שרתים אלה הם Deathmatch שבו יש חופש לגמרי לשחק לעשות מה שהוא רוצה, משוחק בעיקר על ידי אלו שרוצים לשפר את יכולתם במלחמה במשחק והסוג השני והיותר פופולרי הוא ה Roleplay שמשמעותו מציאות מדומה, ממש אתה מתחיל כבן אדם ואתה מסתובב ומתקשר ועובד עם אנשים אחרים, אתה יכול להיות שוטר, עבריין ובעצם כל דבר שלא סותר את המציאות, החלק המעניין הוא שהמשחק מנוהל כולו עד הבסיס על ידי אנשים ולא בוטים. בתור נהג מונית כלולה גם בGrand Theft Auto V) אם גנב את המכונית המתאימה. השחקן יכול גם לעקוב אחר מערך עלילתי הכולל הרבה תככים בין פושעים וכנופיות, ומאפשר לשחקן לקחת חלק בשוד בנק, בריחות ממצודים משטרתיים ועוד.


חידוש נוסף של סדרת המשחקים הוא הפסקול. תחום זה, אשר פעמים רבות מוזנח בידי מפתחות משחקים, זכה להשקעה רבה מצד Rockstar. החברה הכניסה להיטים רבים והקליטה שעות ארוכות של שיחות מבדרות אל תוך תחנות הרדיו של המכוניות בהן נוהג השחקן.


כיוון שהסדרה כולה מציבה דגש משמעותי על ביצוע של פשעים רבים ואף מציגה אותם ברמה אמינה מאוד, המשחק זכה להסתייגויות וביקורת שלילית רבה. כמה ממשחקי הסדרה אף נחשדו כהשראה למספר פשעים חמורים בארצות הברית, והחלו להישמע קריאות ברחבי העולם על קביעת איסור מכירת המשחק. הדבר פתח דיון מעמיק באשר להשפעת משחקי ווידאו אלימים על אלימות נוער, כאשר מומחים רבים מאמינים שיש קשר ברור, בעוד מומחים רבים אחרים סבורים כי לדבר אין כל השפעה יוצאת-דופן, וכי אלימות קיימת בכל מקום. על פי דירוגי משחקים בינלאומיים המשחק אינו מתאים לנוער מתחת לגיל 18, אך ברוב ארצות העולם, כולל בישראל, ההגבלה כמעט ואינה נאכפת. בארצות שונות, למשל גרמניה, צונזר המשחק כך שדם אינו מופיע בו ואין יכולת לקחת את כספם של עוברי אורח לאחר שנהרגו. המשחק הבא בסדרה אמור לצאת בפברואר 2021.Grand Theft Auto