google


חברת גוגל
היא חברת טכנולוגיה אמריקאית רב-לאומית, בבעלותה של חברת האם אלפאבית. חברת גוגל, בין השאר, מספקת שירותי חיפוש מידע ופרסום באינטרנט ומערכת הפעלה אנדרואיד למכשירים ניידים וגם את דפדפן האינטרנט גוגל כרום שמהווה מותג נפרד שכולל גם את מערכת ההפעלה ללפטופים "כרום OS". חברת גוגל מפעילה מספר רב של מוצרים ושירותים ברשת האינטרנט, ועיקר הכנסותיה מגיע מפרסום ברשת, דרך שירותי הפרסום שלה - AdWords.


החברה הוקמה בספטמבר 1998 על ידי לארי פייג' וסרגיי ברין, בעת שלמדו באוניברסיטת סטנפורד, והפכה לחברה ציבורית באוגוסט 2004.


הצהרת הכוונות הרשמית של החברה היא "לארגן את כלל המידע העולמי ולהופכו לנגיש ויעיל לכלל העולם".


בשנת 2006 מטה החברה עבר למשכנו הנוכחי במאונטיין ויו, קליפורניה.


מוערך כי ישנם יותר ממיליון שרתי-אירוח ברחבי העולם המפעילים את שירותי גוגל, ושבכל יום שרתי גוגל מטפלים ביותר ממיליארד שאילתות-חיפוש וביותר מ-24 אלף טרה בייט של מידע שנוצר על ידי משתמשים בשלל שירותיה של גוגל.


קצב צמיחתה המהיר של גוגל מאז הקמתה נובע מהכנסותיה הגדולות מפרסום, דבר שאיפשר לה להשתלב בתחומים נוספים ואף להוביל בהם.


החברה מציעה מספר מוצרי-אינטרנט, כגון: שירות האימייל "ג'ימייל", אתר הווידאו "YouTube" ואתר הבלוגים Blogspot של חברת Blogger, שנרכשה על ידי גוגל בשנת 2003.


גוגל מציעה גם תוכנות שולחניות כגון: הדפדפן "גוגל כרום", תוכנת ארגון ועריכת תמונות – "פיקאסה" ( שהוחלפה על ידי " Google Photos") ותוכנת מסרים מיידיים – "גוגל טוק" (שהוחלפה על ידי "Hangouts").


גוגל מובילה את פיתוחה של מערכת ההפעלה לטלפונים סלולריים "אנדרואיד", מערכת ההפעלה למחשבים "Chrome OS" מערכת ההפעלה לטלוויזיות "Google TV" ומנסה לפתח משקפיים חכמים - גוגל גלאס.


אתרה הראשי של גוגל, google.com, הוא האתר הנצפה ביותר באינטרנט, ובין רשימת 100 האתרים הנצפים ביותר בעולם ניתן למצוא את אתרי גוגל המותאמים למדינות השונות (כמו google.co.in, google.co.uk) ואתרים אחרים שבבעלות גוגל כגון YouTube, ‏Blogger ו-Orkut.


מרכזיותה של החברה בשוק האינטרנט העולמי גוררת עניין רב בתרבות העולמית ופעילותה מסוקרת בחדשות תדיר. החברה זכתה אף לביקורות בשלל נושאים, בין היתר בענייני פרטיות, זכויות יוצרים וצנזורה.היסטוריהגוגל החלה את דרכה בינואר 1996 כפרויקט מחקר של צמד היזמים האמריקאים-יהודים לארי פייג' וסרגיי ברין, בעת שהיו שניהם דוקטורנטים באוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה.בעוד שמנועי חיפוש קונבנציונליים מדרגים את התוצאות לפי כמות הפעמים ששאילתת החיפוש הופיעה בדף, פייג' וברין הגו מערכת טובה יותר לניתוח היחסים והקשרים שבין אתרים. הם קראו למערכת החדשה "PageRank", שבה הרלוונטיות של כל אתר נקבעה על ידי כמות הדפים (וחשיבותם) המקשרים בחזרה לאותו אתר.בתחילה השניים קראו למנוע החיפוש שלהם "BackRub", "עיסוי גב", משום שהמערכת שפיתחו בדקה את מספר האתרים המקשרים לאתר מסוים כדי לקבוע את חשיבותו של אותו אתר. לאחר מכן השם שונה לגוגל, שיבוש של המספר "גוגול" – אחד ואחריו מאה אפסים. השם נבחר כדי להראות שמטרת מנוע החיפוש היא להנגיש את כמויות המידע הגדולות שבאינטרנט לציבור.עוד בחיתוליו, מנוע החיפוש התארח על השרת של אוניברסיטת סטנפורד, בכתובת google.stanford.edu. החברה נוסדה ב-4 בספטמבר 1998, ומשרדי החברה שכנו במוסך של חברה משותפת (סוזן ווייציצקי) במנלו פארק, קליפורניה. 13 שנים לאחר מכן, במאי 2011, ביקרו באתרה הראשי של גוגל יותר ממיליארד משתמשים.


מימון והנפקה

התקציב הראשון שגוגל קיבלה היה 100,000 דולר שניתנו מאנדי בכטולשיים, אחד המייסדים של סאן מיקרוסיסטמס, באוגוסט 1998, לפני שהחברה בכלל הוקמה. בתחילת 1999, פייג' וברין, שעדיין למדו באוניברסיטה, החליטו שהעיסוק במנוע החיפוש גזל יותר מדי מזמנם. הם פנו לקרן הון-סיכון בשם "Excite" והציעו למכור את מנוע החיפוש תמורת מיליון דולר. הקרן סירבה. ביוני 1999 החברה הצליחה לגייס יותר מ-25 מיליון דולר, מקרנות הון-סיכון אחרות. לאחר חמש שנים, באוגוסט 2004, גוגל הונפקה בבורסה. החברה הציעה 19,605,052 מניות במחיר 85 דולר למניה.[19] המניות נמכרו במכירה מקוונת ייחודית. הרווח מההנפקה, 1.67 מיליארד דולר, הפך את גוגל לחברה בעלת שווי-שוק של 23 מיליארד דולר.הרוב המוחלט של 271 מיליון המניות שלא נמכרו לציבור נשארו בידי החברה, ורבים מעובדיה הפכו למיליונרים על הנייר. רבים שיערו כי ההנפקה תוביל באופן בלתי-נמנע לשינויים באופייה של החברה. בין החששות המרכזיים היו שכעת בעלי המניות יפעילו לחץ על החברה, וכמו כן שכעת, כשרבים ממנהלי החברה הפכו למליונרים, חשיבותו ומרכזיותו של "העובד הקטן" תפחת. בתגובה לחששות הללו, המייסדים פייג' וברין הבטיחו שהאופי והתרבות המייחדים את גוגל לא ישונו, ושיחפשו דרכים לשמור על ערכי הליבה שעליהם מושתתת החברה: ארגון שקוף בעל אווירה שיתופית. ביצועיה של מניית גוגל לאחר ההנפקה היו טובים. באוקטובר 2007 הגיעה המניה למחיר של 700 דולר, בעיקר בגלל הרווח הגדול של החברה בשוק הפרסומות באינטרנט. הזינוק במחיר המניה נבע בעיקר מרכישות של גורמים פרטיים, ולא מקבוצות רכישה או משקיעים מוסדיים. כעת החברה רשומה בנאסדק בשם GOOG, ובבורסת פרנקפורט בשם GGQ1.


צמיחה

במרץ 1999 העבירה החברה את משרדיה לפאלו אלטו, קליפורניה, שבעמק הסיליקון. שנה לאחר מכן, בניגוד להתנגדות הראשונית של פייג' וברין למנוע חיפוש הממומן על ידי פרסומות, גוגל החלה למכור פרסומות המקושרות למילות-חיפוש ספציפיות. כדי לשמור על מראה דף נקי ולא עמוס, וגם בשביל לשמור על מהירות האתר, נמכרו פרסומות טקסט בלבד. מחיר הפרסומות נקבע מהצעות מחיר על כל הקלקה על פרסומות, כשהמחיר ההתחלתי היה 5 סנט להקלקה. שיטה זו, שבה המפרסם משלם רק על הפעמים שלחצו על הפרסומת שלו, נקראה "תשלום לפי לחיצה", "Pay Per Click". בשנת 2003, לאחר שכבר העבירה את משרדיה פעמיים, החברה עברה למיקומה הנוכחי במאונטיין ויו, קליפורניה. קומפלקס החברה מכונה לעיתים קרובות ה"גוגלפלקס". במהלך השנים, המילה "גוגל" הפכה למילה יומיומית השגורה בפי כל, עד כדי כך שהמילונים וובסטר ואוקספורד הכירו רשמית בפועל "to google".


רכישות

במהלך שנות קיומה גוגל קנתה עשרות רבות של חברות.
ביוני 2004 גוגל רכשה את Picasa - תוכנת ניהול תמונות דיגיטליות, ששולבה עם PicasaWeb - שירות אלבומי תמונות אינטרנטי שהושק ביוני 2006. ביולי 2005 רכשה גוגל את חברת ההזנק אנדרואיד (.Android inc) שנוסדה ב-2003 ופעלה בפאלו אלטו, קליפורניה, והפכה אותה למערכת ההפעלה הפופולרית ביותר לסמרטפונים. באוקטובר 2006 גוגל רכשה את אתר YouTube - אתר הווידאו השיתופי המוביל ברשת - בסכום של 1.65 מיליארד דולרים. במאי 2007 רכשה את חברת האבטחה באינטרנט גרינבורדר טכנולוג'יס (GreenBorder).


ב-14 במרץ 2006 רכשה גוגל את SketchUp מידי חברת ‎@Last Software. בתוכנה זו אפשר ליצור בניינים בתלת מימד ואף חפצים. גוגל רכשה את התוכנה עבור Google Earth, את התוכנה סיפקה החברה בחינם באתר שהקימה במיוחד. הציבור התבקש לעצב בניינים ולהעלותם ל-Google Earth. בזכות צעד זה, אפשר למצוא ערים שלמות בתלת מימד. ב-1 ביוני 2012 מכרה גוגל את SketchUp לחברת Trimble Navigation.


בפברואר 2010 גוגל רכשה ב-123 מיליון דולר את On2 - ספקית שירותי דחיסת הווידאו, במטרה לשפר את שירותי ותכני הווידאו שלה - ולהרחיבם.במרץ 2010 גוגל רכשה את חברת DocVerse שפיתחה תוכנה לעריכה מקוונת של קובצי אופיס. במרץ 2010 גוגל רכשה את שירות עריכת התמונות המקוון פיקניק, ששולב בשירות התמונות האינטרנט פיקאסה. באפריל 2010 ברכש הראשון בישראל, רכשה את חברת לאבפיקסיז הישראלית העוסקת בפיתוח חפיצים מותאמים למערכות הפעלה ב-20 מיליון דולר. במאי 2010 היא רכשה את חברת הפרסום הסלולרי AdMob Inc תמורת 681 מיליון דולר, ואת BumpTop מפתחת שולחן עבודה בתלת ממד. באוגוסט 2010 גוגל רכשה את Slide - חברה המפתחת תוכנות לרשתות חברתית ב-179 מיליון דולר, ואת חברת ההזנק Jambool, שמפתחת כסף וירטואלי.בסמוך רכשה את Zynga - חברה שמציעה משחקים ברשתות חברתיות. באוקטובר 2010 רכשה את BlindType, שמשפרת את נוחות ההקלדה בצג מגע לשילוב במערכת האנדרואיד. ובדצמבר 2010 רכשה את פלטפורמת התשלומים הסלולרית ZetaWire. בספטמבר 2010 גוגל רכשה את חברת קוויקסי הישראלית שפיתחה טכנולוגיה להפיכת סרטון וידאו לאינטראקטיבי.


במרץ 2011 היא רכשה את חברת עריכת הווידאו Green Parrot האירית המתמחה בשחזור, עריכת והשבחת וידאו, טכנולוגיה שמיועדת לשילוב ביוטיוב. במאי 2011 גוגל רכשה את הקניין הרוחני של חברת מודו הישראלית ב-17 מיליון.


ב-15 באוגוסט 2011 הודיעה גוגל על רכישת מוטורולה מוביליטי, לשעבר חטיבת המכשירים הניידים של חברת מוטורולה תמורת סכום של 12.5 מיליארד דולר. הרכישה העניקה לגוגל, בין השאר, אוסף נאה של פטנטים בתחום המכשירים הניידים, אולם היא הציבה אותה בתחרות מול היצרניות העיקריות האחרות של מכשירי אנדרואיד. בזמן הכרזה על העסקה, חברת הדירוג S&P הורידה את דירוג המניה של גוגל מ"קנה" ל"מכור". כתשעה חודשים לאחר מכן, אושרו כל הליכי הקניה, הוחלפו מנהלים והקניה הושלמה. גוגל פתחה בתוך מוטורולה חטיבת פיתוח של סמארטפון עם חלקים מתחלפים. באפריל 2013 מכרה גוגל את חטיבת ממירי הטלוויזיה של מוטורולה מוביליטי לאריס גרופ, תמורת כ-2.35 מיליארד דולר. ב-30 בינואר 2014 הודיעה גוגל על מכירת מוטורולה מוביליטי לחברת לנובו, תמורת 2.91 מיליארד דולר, תוך שמירת מרבית הפטנטים של מוטורולה מוביליטי בידי גוגל וכן השאירה אצלה את החטיבה של פיתוח סמארטפונים עם החלקים מתחלפים.


ב-6 ביוני 2013 הודיעה גוגל על רכישת חברת Waze הישראלית תמורת 1.1 מיליארד דולר אך לבסוף התשלום הסתכם ב-966 מיליוני דולרים.


ב-13 בדצמבר 2013 רכשה את בוסטון דיינמיקס, רכישה זו מהווה אבן דרך בכניסתה של גוגל לתחום הרובוטיקה.


ב-27 בינואר 2014 רכשה את דיפמיינד.


ב-16 בפברואר 2014 רכשה את SlickLogin.


בספטמבר 2017 הודיעה על רכישת החטיבה האחראית על פיסקל בחברת HTC תמורת סכום של 1.1 מיליארד דולר. בינואר 2018 הושלמה הרכישה.


במאי 2018 גוגל רכשה את חברת Velostrata הישראלית.


הקמת אלפאבית

ב-10 באוגוסט 2015 הוכרז בבלוג של גוגל על הקמת החברה אלפאבית שתאגד תחתה את חברת גוגל. בראשה יעמדו מייסדי גוגל לארי פייג' (שישמש מנכ"ל) וסרגיי ברין (שיהיה נשיא). סונדאר פיצ'אי נהפך למנכ"ל גוגל החדש.

google

שלט בכניסה למתחם החברה במאונטיין ויו, קליפורניה

על פי הניו יורק טיימס (2006), מחזיקה גוגל מספר שיא של יותר ממיליון שרתים המפוזרים על פני 25 אתרים ברחבי העולם. החברה מפעילה מרכזים גדולים באירלנד, אטלנטה ועמק הסיליקון, שמחוברים ביניהם ברשת סיבים אופטיים.


החברה מציגה את חזונה במילים הבאות:


Google's mission is to organize the world's information and make it universally accessible and useful 


בתרגום חופשי: המשימה של גוגל היא לארגן את המידע העולמי ולהפוך אותו לנגיש ושימושי בכל רחבי העולם.


יושב ראש החברה הוא ד"ר אריק שמידט, לשעבר מנכ"ל חברת נובל. בנוסף על משרדיה הראשיים, מחזיקה החברה משרדים בדבלין שבאירלנד ומרכזי פיתוח במקומות שונים, בהם ישראל.


ב־19 באוגוסט 2004 הנפיקה Google בפעם ראשונה את מניותיה לציבור לפי שווי שוק של 23.1 מיליארד דולר. מניות החברה נסחרות בבורסת נאסדאק תחת הסמל GOOG. שווי השוק של החברה נכון ליולי 2007 היה 160 מיליארד דולר.


באוקטובר 2006 רכשה חברת גוגל את אתר YouTube בעסקת חילופי מניות תמורת 1.65 מיליארד דולר.[31]


תרבות ארגונית
מרכז הפיתוח של גוגל בקליפורניה
רחוב גוגל

גוגל מדורגת באופן קבוע כאחד ממקומות העבודה המועדפים על ידי עובדים. החברה מופיעה בחמישייה הפותחת של רשימת החברות שהכי כדאי לעבוד בהן שמפרסם מגזין Fortune, מאז 2007.


בישראל מדורגת החברה בחמישייה הפותחת בדירוג החברות שטוב לעובדי ההיי טק לעבוד בהן, על פי סקר של חברת BdiCoface, המתפרסם בעיתונים הכלכליים המובילים. גוגל נודעת כחברה בעלת תרבות ארגונית לא-פורמלית, וכחברה המתגמלת את עובדיה.


גוגל נודעה במדיניות "20% time" המעודדת את העובדים להשקיע חמישית מזמנם בפרויקטים אישיים, ורבים ממיזמי החברה נולדו מפרויקטים שכאלה. באוגוסט 2013 נפוצו בעיתונים שמועות אודות ביטול המדיניות אך אלו הוזמו לאחר מכן.


מטה החברה ומרכז הפיתוח הראשי שלה ממוקמים במאונטן ויו שבקליפורניה. המתחם מכונה "גוגלפלקס" (Googleplex) - משחק מילים על המספר "גוגולפלקס", ממנו נגזר שם החברה, והמילה "קומפלקס".


גוגל ישראל


גוגל ישראל מפעילה את האתרים והשירותים בעברית מהאתר Google.co.il. היא מחזיקה בישראל מרכז מחקר ופיתוח עם משרדים במגדל אלקטרה בתל אביב-יפו ובפארק מת"ם בחיפה. בראשות המרכז הישראלי עומד פרופסור יוסי מטיאס ואת תחום המכירות מנהל ברק רגב.


במרכז הפיתוח הישראלי פותחו מספר תכונות במוצרי גוגל, ביניהן מנגנון הצעת מילות החיפוש המשולב במנוע החיפוש (Google Suggest), תיקון שגיאות כתיב במילות חיפוש, יכולת הוספת שכבות ביוטיוב, יישומי תחרויות ביוטיוב, את Google Trends ו-Google Insights for Search, יישומי מעבדה ב-Gmail, שיטה חדשה למכרזי פרסומות לטלוויזיה ו-Google Visualization.

מוצרי החברה


מנוע החיפוש

המוצר בזכותו התפרסמה החברה הוא מנוע החיפוש "גוגל", שהפך למנוע החיפוש הפופולרי ביותר ברשת האינטרנט זמן קצר לאחר השקתו.


מנוע החיפוש כה דומיננטי שבאנגלית המילה Google משמשת כפועל שמשמעותו לחפש ברשת, ובעברית הפועל "גיגול" או "לגגל", הנמצא בשימוש בשפה היומיומית, נגזר משמה של החברה.


מנוע החיפוש "גוגל" מבוסס על טכנולוגיה המכונה PageRank (שיטת דירוג הנקראת על שם ממציאה לארי פייג'), שיטה הקובעת את "חשיבותו" של דף אינטרנט על בסיס אלגוריתם סטטיסטי. הרעיון שעומד בבסיס האלגוריתם הוא ספירה של מספר הפעמים בהם מגיעים אל הדף בשיטוט אקראי ברשת. מדד כזה, לוקח בחשבון שיקולים גלובליים של המבנה הכולל של הרשת ולא רק שיקולים לוקאליים כמו מספר ההפניות לאותו דף.


מנוע החיפוש של גוגל מושך קהל גדל והולך של משתמשים, בזכות איכות תוצאותיו וממשק המשתמש הפשוט שלו. בשנת 2000 החלה גוגל לפרסם מודעות טקסט פשוטות, על פי מילות החיפוש, בצד תוצאות החיפוש שהציגה. בנוסף, קיימת אפשרות להציג אתר, תמורת תשלום, ברשימה נפרדת בראש תוצאות החיפוש.


פעמים רבות, בזמן כתיבת מחרוזת החיפוש, מציע גוגל להשלים אותה על פי מחרוזות השמורות אצלו.[55] למנוע החיפוש ממשק משתמש בשפות רבות, ובהן עברית.


בדף הבית של מנוע החיפוש נכללים, בנוסף לחיפוש הכללי באינטרנט, גם מדורים אחדים:

 • חיפוש חדשות: גוגל חדשות הוא אתר חדשות של גוגל, אשר מאגד לתוכו חדשות מאתרי חדשות רבים ומסדר אותם לפי אלגוריתם מיוחד. החל ממרץ 2006. השירות מאפשר גם קבלת עדכונים בדואר אלקטרוני על חדשות העוסקות במילים שהגדיר המשתמש (למשל קבלת כל עדכון חדשות העוסק ב"מפלגת העבודה"). גם שירות החדשות מבית גוגל תומך בגרסה העברית.
 • חיפוש תמונות: גוגל תמונות מאפשר חיפוש תמונות ברשת.
 • גוגל מפות
 • כונן גוגל
 • חיפוש וידאו: בעבר היה קיים השירות גוגל וידאו, אך לאחר שהחברה רכשה את אתר הסרטונים הפופולרי YouTube, פחת השימוש בגוגל וידאו. בשנת 2012 הודיעה החברה על ביטול השירות של גוגל וידאו ו-YouTube הפך לשירות הווידאו הרשמי של גוגל.
מכונית הצילום של גוגל מפות מתעדת את אזור הכותל המערבי בירושלים
כיכר טרפלגר כפי שהיא נראית בעזרת Google Earth
צילום מסך של שירות google Sites, אתר לדוגמה

במכשירים ניידים (טלפונים ו"טבלטים") ובמחשבים שולחניים, בתוך דפדפן "כרום" - גוגל גם מציגה את שרות Google Now המהווה סוג של "עוזר וירטואלי" המציג "כרטיסי מידע" והתראות מתפרצות לגבי נושאים שלדעת "גוגל" עשויים לעניין את המשתמש. Google Now כולל גם הפעלה קולית, יכולת לחיפוש קולי ויכולת "לשוחח" עם המשתמש בשפה "כמעט טבעית".


בסך הכול, גוגל עושה מאמצים ניכרים על מנת לשמור את המשתמש "בתוך" האתר שלה.


שירותי פרסום
 • Google Adwords: פרסום במנוע החיפוש שלה
 • Google AdSense: גוגל מאפשרת לבעלי אתרים להוסיף לאתרם פרסומות, ולקבל תשלום על כל לחיצה של הלקוח על אחת מפרסומות אלו. ניתן גם להוסיף תיבת חיפוש לאתר, ואם גולש יחפש מידע וילחץ על קישור ממומן, בעל האתר יתוגמל על כך.
 • גוגל פרטנרס
 • DoubleClick

מוצרי אינטרנט עיקריים

בנוסף למנוע החיפוש מספקת גוגל שירותים נוספים, כגון סרגל כלים הניתן להתקנה בדפדפן, שירותי תרגום מכונה עבור מספר שפות, קבוצות דיון, מדריך אתרים ידני, דואר אלקטרוני בשם Gmail, גוגל חדשות.[56]

 • YouTube: אתר הווידאו השיתופי המוביל ברשת, אותו רכשה החברה באוקטובר 2006, בעסקת חילופי מניות בסך 1.65 מיליארד דולר.
 • Gmail: (ג'ימייל) מאפשר גישה בעזרת דפדפן לתיבת דואר אלקטרוני בעלת קיבולת של כ־15 ג'יגה בייט, שגדלה באופן קבוע. בנוסף ניתן להשתמש בתיבה זו באמצעות פרוטוקולי POP3 ו-IMAP, אשר נתמכים על ידי כל תוכנות הדואר האלקטרוני.
 • גוגל+ הרשת החברתית של גוגל המתחרה בפייסבוק ומתממשקת עם מרבית השירותים של גוגל. מאפשרות בין השאר לקיים שיחות ווידאו מרובות משתתפים, לשתף תמונות, ועוד. Google+ נסגרה ב-2 באפריל 2019, וזאת לאחר פרצות אבטחה שגרמו לדליפת פרטים של מיליוני משתמשים.[57][58] גוגל מצדה הודיעה כי גוגל+ נסגרת "עקב שימוש מועט".[59]
 • גוגל כרום: דפדפן מבית גוגל אשר נכתב על מנוע V8 שפותח עבורו. הדפדפן נחשב מהיר במיוחד.
 • גוגל מפות: מציג את מפת העולם במספר שכבות מידע, מאפשר חיפוש וניווט, וכן תצוגת צילום 360 מעלות בחלק גדול מרחובות העולם.
 • יומן גוגל: מאפשר ניהול יומן ברשת.
 • כונן גוגל: מאפשר לפתוח ולנהל בחינם מסמכים, גיליונות אלקטרוניים ומצגות באינטרנט – כתחליף לתוכנות אופיס של מיקרוסופט וכן שירות של אחסון קבצים בענן.
 • Blogger: מאפשר יצירת בלוג אישי.
 • גוגל תרגום: מאפשר תרגום מכונה המבוסס על סטטיסטיקה. השירות מיועד גם לתרגום דפי אינטרנט שלמים.
 • Google Earth היא תוכנה חינמית מדמה כדור גלובוס אותה קנתה גוגל מחברת keyhole. התוכנה מאפשרת לצפות בתצלומי לוויין של כדור הארץ, ואף ניתן להתקרב למיקום מסוים קרוב עד לרמת הרחוב בעזרת תצלומי לוויין ותצלומי אוויר רגילים. נכון ליולי 2005 היה ניתן לצפות לפרטי פרטים (דהיינו - תצלומי אוויר) רק במקומות נבחרים מעטים (צרפת, הוותיקן, הפירמידות בגיזה וכו') בעוד בשאר האזורים (תל אביב, ביירות וכו') היו תצלומי לוויין מפורטים פחות, או תצלומי אוויר מגובה רב בלבד. עם הזמן התפתחה התוכנה מאוד, כך שניתן לצפות בצילומים בעלי רזולוציה ורמת פירוט גבוהים כמעט בכל מקום בעולם. לתוכנה נוספו אפשרויות רבות: הצגת מקומות נבחרים בעולם בתלת-מימד, צפייה בתמונות שהעלו המשתמשים, גבולות מדיניים ומוניציפליים והצגת שכבות מידע על גבי המפה או תצלום הלוויין הכוללות: סמלונים של מקומות לינה, מסעדות, אתרים ארכאולוגיים, ועוד. בנוסף לגרסה הבסיסית, הניתנת חינם, ישנן שתי גרסאות מורחבות של התוכנה שהן בתשלום: Google Earth Plus, בעלת מערכת GPS, ביצועים גרפיים משופרים ויכולות הדפסה משופרות, ו-Google Earth Pro העסקית.
 • Picasa תוכנה לניהול תמונות במחשב ואתר. התוכנה מאפשרת יצירת אלבומים בקלות, עריכת תמונות, חיפוש תמונות במהירות והצגת תמונות בפני אנשים. התוכנה מושלמת על ידי אתר ייעודי המאפשר את אחסון התמונות והצגתן, הן ישירות באתר והן מתוך גוגל+. מדובר בתוכנה מאוד קלה ושימושית לבעלי מצלמות דיגיטליות או לאנשים שמאחסנים הרבה תמונות במחשב.
 • Google Play: היא חנות האפליקציות (וגם המוצרים) הרשמית של גוגל לאנדרואיד, הנכללת בתוך המכשירים, google play מתחרה בחנות האפליקציות App Store של אפל.
 • Google Wallet מאפשר העברת כספים ותשלום דרך האינטרנט (מחליף את Google Checkout), השירות דומה לשירות הוותיק PayPal ומתחרה בו.[60]
 • Google Cloud Platform חבילת שירותי ענן ומוצרים לעסקים המאפשרים להריץ יישומים, מכונות וירטואליות, אלגוריתמים ומערך מחשוב ארגוני על התשתית של גוגל.

מוצרי אינטרנט נוספים
[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • Chrome OS: מערכת הפעלה על בסיס קוד פתוח המיועדת למחשבים אישיים, בעיקר מסוג נטבוק וטאבלט.
 • Hangouts: לשעבר גוגל טוק. תוכנת מסרים מידיים אשר מאפשרת לבצע שיחה קולית באינטרנט (VoIP). התוכנה מאפשרת לקבל גם התראות על מיילים חדשים (Gmail) ותזכורות מ-Google Calendar. גרסת דפדפן משולבת ב-Gmail
 • גוגל קבוצות: הקמת קבוצות דיון והשתתפות בקיימות.
 • Google Trends: מאגר מידע על המילים המבוקשות מדי יום במנוע החיפוש. על בסיס מאגר מידע זה יצרו במרכז המחקר והפיתוח בישראל את Google Insights for Search המציג באיזו מידה גולשים חיפשו מילה מסוימת במנוע ביחס לציר הזמן באותו יום, וכן מאמרי חדשות וקטעי בלוגים באותו נושא. ניתן גם להשוות בין מספר מילות חיפוש שונות ולהגדיר אזור זמן שבו החיפוש יתבצע ומדינה.
 • Google Moon: מאפשר מבט על פני הירח עם נקודת נחיתה של טיסות אפולו ותמונות מהם.
 • Google Mars: שירות מפות המאפשר לראות את פני השטח שלמאדים באמצעות תמונת לוויין באור תת-אדום, או גובה פני השטח. כמו כן מסופק מידע נוסף שנאסף בעקבות שיתוף פעולה עם מדעני נאס"א.
 • גוגל ספרים: שירות רב-לשוני לעריכת חיפושי טקסט בספרים שגוגל סרקה, המרה לטקסט באמצעות זיהוי תווים אופטי ואחסנה במסד הנתונים הדיגיטלי שלה. ספרים הנמצאים ברשות הציבור זמינים לתצוגה מלאה באתר ולהורדה בחינם.
 • Google Apps: מקבץ שירותים לארגונים. משלב את Gmail, Google Talk, Google Calander, Google Docs ועוד. השירות מאפשר לארגון לעבוד ביחד בצורה אפקטיבית על ידי שיתוף הנתונים. השירות ניתן לבעלי שם מתחם.
 • Google Sites: שירות המאפשר פתיחת אתר אישי. בשירות הנוכחי אפשר לשלב שירותים אחרים של גוגל, כגון תמונות ולוח שנה.
 • Google Health: שירות הפועל בינתיים רק בארצות הברית ומאפשר לפתוח באינטרנט תיק רפואי שנגיש מכל מקום.
 • Notebook: מאפשר פתיחת מחברות ושמירת הערות בהן.
 • Google Product Search: מאפשר חיפוש מוצרים וקנייתם. השירות מתחרה ב-eBay.
 • Google Friend Connect: שירות לבעלי אתרים, המאפשר להוסיף לאתר תכונות של רשתות חברתיות מקוונות.
 • Google Latitude: מאפשר לאנשים לאתר את חבריהם על מפת העולם באמצעות הטלפון הסלולרי (לא נתמך בישראל).
 • Google Toolbar הוא תוסף לדפדפן Internet Explorer מביתמיקרוסופט. דרכו ניתן לחפש בקלות באתר גוגל, לגשת לדפים שונים של גוגל ועוד. ניתן בתוסף לגשת לדפים שונים של גוגל, כגון: חדשות (Google News), מערכת בלוגים (Blogger) ועוד. ניתן אפשרות לחסימת חלונות קופצים (pop-up). אפשרות צביעה של אותיות - במקרה ואתם מחפשים מילה מסוימת (או כמה מילים) בדף כלשהו, אתם יכולים לכתוב אותו בחיפוש, ללחוץ על כפתור הצביעה והמילים יצבעו וכך תוכלו למצוא אותם במהירות. אפשרות של מילוי אוטומטי (Autofill). ב-Toolbar ניתן לכתוב את כל הנתונים עליכם (שם, כתובת, דוא"ל וכו'), ובמקרה שתצטרכו למלא טופס, במקום למלאו, תוכלו ללחוץ על כפתור אחד והטופס ימלא את עצמו לפי הנתונים שרשמתם. אפשרות של חיפוש במחשב כמו Google Desktop Search.
 • Google Pack מדובר בחבילת תוכנות חינמיות למערכת ההפעלה חלונות שכוללת את רוב התוכנות של גוגל ותוכנות צד שלישי כמו StarOffice של סאן מיקרוסיסטמס, נורטון אנטי וירוס, Adobe Reader ו-Google Pack .SpyDoctor מגיע עם רכיב בשם Google Updater שתפקידו לעזור להוסיף, להסיר ולעדכן את התוכנות שבחבילה. Google Pack כוללת גם בשומר מסך ייחודי Google Photos Screensaver אשר בעזרת מנוע החיפוש התמונות של גוגל מוצא תמונות נוף באיכות גבוהה ומוסיף אותם, שומר המסך מאפשר גם הוספת תמונות מ-Picasa וערוציRSS.
 • Gboard - מקלדת וירטואלית בעלת למעלה מ-100 מיליון משתמשים שהופצה לראשונה ב-12 במאי 2016.
 • Google Classroom - מערכת ניהול לימודית, שפותחה על ידי חברת Google.
 • Google Contacts - מערכת המאפשרת ניהול של אנשי הקשר בשירות מקוון וחינמי. האפליקציה פותחה על ידי חברת גוגל, המשלבת את השירותים של גוגל פלוס, gmail ועוד.
 • גוגל סקולר - שירות חיפוש במאמרים מדעיים.
 • Orkut
 • תצוגת רחוב
 • פנורמיו
 • Google Art Project
 • Google Cloud Print
 • Google music
 • אינגרס (Ingress) - משחק סלולרי רב משתתפים המבוסס על הגעה לנקודות עניין פיזיות
 • Google keep - אפליקציית הערות
 • VirusTotal - אתר אינטרנט, המספק שרותי בדיקה של קבצים חשודים להימצאות וירוס מחשב או נוזקות אחרות, ב-55 תוכנותאנטי-וירוס שונות וב-61 מנועי סריקה מקוונים בו-זמנית.[61]

מערכות הפעלה
[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • אנדרואיד: מערכת הפעלה פתוחה המבוססת על לינוקס שפיתחה גוגל עבור טלפונים סלולריים ועבור מחשבי לוח ('טאבלט'). מערכת ההפעלה פותחה על ידי חברת .Android INC שנרכשה על ידי גוגל והקמתו של Open Handset Alliance שכולל 50 חברות חומרה, תוכנה ותקשורת. מערכת ההפעלה הוצגה לראשונה ב-5 בנובמבר 2007 עם הקמתו של ארגון ה-OHA בראשות גוגל. לפי IDC, ב-2012 החזיקה מערכת ההפעלה נתח של 70% מכלל שוק הטלפונים החכמים העולמי.
 • Chrome OS: מערכת הפעלה למחשב. גוגל מפעילה תוכנת קוד מקור פתוח לפיתוח מערכת זו בשם Chromium OS
 • Google TV: מערכת הפעלה לטלוויזיה.

סמארטפונים ומחשבים
[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • Google Nexus: סדרת טלפונים חכמים המפותחים על ידי גוגל ומיוצרים על ידי מספר חברות חומרה הנבחרות על ידה.
 • Google Play Editions:
 • Chromebook:
 • Google Pixel: סדרת טלפונים חכמים המהווה סדרת המשך המחליפה את סדרת Nexus הקודמת.

מוצרים בפיתוח
[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • ווימו
 • גוגל גלאס
 • Google DeepMind
 • Android@Home היא ערכת יישום שמטרתה להפוך את מערכת ההפעלה אנדרואיד לטלפונים חכמים, למעין שלט רחוק חכם.
 • פרויקט לון
 • פרויקט טנגו פיתוח סמארטפון עם חיישני תלת-ממד[62]
 • פרויקט Ara פיתוח סמארטפון מודולרי עם חלקים מתחלפים[63]

ישומים ושירותים שנזנחו או נסגרו
[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • Google Wave: היה מיועד להיות כלי מקוון לתקשורת ועבודה בזמן אמת, כלומר שירות מבוסס אינטרנט אשר מבצע מיזוג של דואר אלקטרוני, מסרים מידיים, ויקי ורשתות חברתיות. חוזקה של המערכת הוא בשיתוף פעולה בזמן אמת הכוללת הרחבות רבות כמו איות, בדיקת דקדוק, תרגומים בזמן אמת ועוד הרחבות רבות נוספות. התוכנה כתובה בשפת Java באמצעות OpenJDK, וממשק האינטרנט שלה כתוב בסביבת Google Web Toolkit.[64][65] את המוצר פיתחו האחים לארס וינס ראסמונדסן, מפתחי Google Maps, לשרות לא נרשמו מספיק גולשים וגוגל החליטה לזנוח אותו, אך בהמשך, שילבה חלקים ממנו בפלטפורמת Google Docs שלה.
 • Google Page Creator: איפשר יצירת אתר אישי ואחסונו בנפח המוגבל ל-100 מגה בייט ללא תשלום. השירות כלל עורך WYSIWYG מבוסס דפדפן. (Google Page Creator) השירות נסגר וכל הדפים שנוצרו באמצעותו הועברו לשירות Google Sites.
 • Google Labs: ריכוז השירותים החדשים של גוגל, כשהם עוד בגרסת בטא, באופן המאפשר למשתמשים להתנסות בפיתוחים חדשים ולעזור בהכרעה אם יתווספו למוצרי החברה השונים. ביולי 2011 הודיעה גוגל על סגירת השירות[66][67]
 • Google Buzz: רשת חברתית מקוונת המשולבת בתוך Gmail.
 • Google News Archive: הרחבה של Google News שנועדה לספק גישה חופשית לארכיונים סרוקים וקישורים לאתרים של ארכיבים של עיתונים אחרים ברשת, הן בחינם והן בתשלום. ב-2011 הודיעה גוגל שמעתה ואילך לא יתווספו תכנים חדשים לפרויקט.[68] ב-14 באוגוסט 2011, הפכה גוגל את עמוד הבית של הפרויקט ללא נגיש, ללא התראה מראש. השירות התמזג עם Google News.
 • Google Reader: במרץ 2013 חברת גוגל הודיעה על סגירת קורא הRSS הפופולרי שלה, שנסגר רשמית ביולי 2013.
 • Google Audio Indexing: איפשר לחפש מילים אשר צוינו בתוך וידאו הלקוח מYouTube. השירות עבד רק בערוץ הפוליטיקה. לדוגמה השאילתה Israel, גרמה להצגת סרטונים בהם הוזכרה המילה "Israel".
 • iGoogle: התאמת דף בית אישי, עם רקע לפי בחירה ואפשרות לתוספות רבות לדף הבית כגון שעון, משחקים, חדשות, תמונות או תזכורות אישיות.
 • Knol: אוסף מאמרים שנכתבים על ידי הגולשים.
 • Search ‏Google Desktop (נקראה גם בשם הקיצור GDS) הייתה תוכנה לחיפוש קבצים בתוך המחשב, שהתאימה למערכות ההפעלה חלונות, לינוקס ומק. היא איפשרה להתקין אייקון קטן ב-Deskbar, שסרק את הקבצים הקיימים במחשב ויוצרה אינדקס של כל הקבצים, כך שהיה ניתן לחפש קבצים במהירות וללא מאמץ. החיפוש היה יכול להתבצע באתר Google, דרך לשונית Desktop שהתווספה לאחר התקנת התוכנה, או באמצעות חיפוש רגיל בגוגל; מופעי החיפוש במחשב יוצגו בצד וגם בדף אינטרנט דמוי דף הבית של גוגל. מבין אפשרויות החיפוש שהיו בתוכנה: חיפוש בתוך קובצי טקסט (txt, קובצי Word, Powerpoint, Excel), חיפוש בדוא"ל (דרך תוכנות Outlook), חיפוש בתוכנת המסרים המידיים AOL, וחיפוש בהיסטוריית הגלישה בדפדפן אינטרנט אקספלורר. תוכנה זו סיפקה גם שירותי-אינטרנט בתוך המחשב באמצעות ה-Toolbar שנמצא כברירת-מחדל בצד הימני של ה-Desktop. גודל התוכנה היה מגה בייט וחצי.
 • 'Google Web Accelerator יישום להאצת הגלישה באינטרנט משנת 2005 שהתמיכה בו הופסקה בשנת 2008.

ביקורת על החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]


במהלך השנים נקלעה גוגל מספר פעמים למרכזו של פולמוס ציבורי שלא בטובתה. החברה הואשמה בפגיעה בפרטיות, בפגיעה בזכויות יוצרים ובשיתוף פעולה עם משטרים המפירים זכויות אדם.


פרטיות
[עריכת קוד מקור | עריכה]
מכונית הצילום של גוגל. החברה הואשמה בצילום אנשים ללא הסכמתם ובהאזנה לרשתות תקשורת

המידע הרב הנגיש לגוגל על אנשים רבים ברחבי העולם, הוא חסר תקדים בכמותו ובהיקפו. המידע משמש את גוגל להצגת פרסומות מותאמות למשתמש ולמקסום רווחיה מפרסום. הרווחים הגדולים מפרסום הם אלו שמאפשרים לגוגל להציע את שירותיה בחינם למשתמשים הפרטיים ולאסוף עליהם מידע רב נוסף. גוגל מחזיקה ביכולת לגלות, מי הם חבריו של אדם, מה הם הנושאים המעניינים אותו, והיכן הוא נמצא בכל שעה ביום. יכולת שגורמת לדאגה בקרב גופים העוסקים בהגנת הפרטיות, בקרב רגולטורים, ובקרב משתמשים רבים.


מחקר שבצעה אוניברסיטת אוקספורד בשנת 2018, שניתח את זרימת המידע שאוספות מיליון אפליקציות - לרבות היסטוריית גלישה, מידע אישי כללי והיסטוריית מיקום - הראה שכ-88% מהמידע שאספו אותן אפליקציות הגיע לחברת האם אלפאבית, כאשר כמעט כל המידע (87.57%) הועבר ישירות לשימוש חברת גוגל.[69][70]


גוגל שומרת על שרתיה מידע רב שיצרו המשתמשים במודע: תכתובות דואר, תוכני וידאו ומסמכים וכן מידע שיצרו המשתמשים אגב שימושם בשירותי החברה, כדוגמת מילות החיפוש בהם השתמשו, והסרטים בהם בחרו לצפות. בנוסף מתעדת החברה את מיקומם של משתמשי מערכת ההפעלה אנדרואיד בכל רגע נתון.[71] גוגל מבטיחה כי המידע נעשה בשימוש רק לצורך התאמת פרסומות וכי אף אחד מעובדי החברה ומבעלי בריתה אינו מורשה להשתמש בו לצרכיו[דרוש מקור].


ב-2010, חשפה גוגל מידע אישי של משתמשי שירות הדואר שלה, כאשר השיקה את רשת חברתית חדשה בשם Buzz. גוגל ניסתה לקדם את הרשת החברתית באופן אגרסיבי, על ידי צירוף אוטומטי של כל בעלי חשבונות ג'ימייל לרשת והוספת האנשים איתם התכתבו כחבריהם ברשת החברתית בצורה הגלויה למשתמשים אחרים. הביקורת החריפה על המהלך, ומספר תביעות משפטיות שהוגשו נגד גוגל גרמו לה לבטל את המהלך.[72]


גוגל שומרת מידע על משתמשיה בטלפונים החכמים ובמחשבים בהם הם משתמשים, אך פעמיים בעבר לא הקפידה על מחיקת המידע לאחר פרק זמן סביר. מה שמעלה את הנזק שעלול להיגרם למשתמש אם אדם זר יפרוץ למחשב או לטלפון החכם של המשתמש. מקרה ראשון היה כאשר מנוע החיפוש של גוגל השתמש בעוגיות ארוכות-טווח לשמירת מידע על זהות המשתמש, העדפותיו והיסטוריית החיפוש שלו, והגביל את משך שמירת המידע עד לשנת 2036. מקרה שני היה חשיפת העובדה שמערכת ההפעלה אנדרואיד לטלפונים חכמים, שומרת את היסטוריית המיקום של אדם בקובץ שאינו נמחק לעולם. בשני המקרים הביקורת הציבורית גרמה לחברה לשנות את מדיניות שמירת המידע. גוגל הודיעה שתגביל את משך פעולת העוגיות לשנתיים ותצנזר מידע אישי לאחר תאריך זה.[73][74] גוגל מצנזרת את כתובות ה-IP של החיפושים שביצעו משתמשים לאחר תשעה חודשים ותוכן עוגיות לאחר שנה וחצי.[75]


במאי 2018 נכנסו לתוקף תקנות הפרטיות של האיחוד האירופי, ובעקבות הפרה שלהן הטילה בשנת 2019 הרשות להגנת הפרטיות הצרפתית (CNIL) קנס של 50 מיליון אירו על גוגל, בגין הפרת פרטיות.[76]


בתגובה למחקרים השונים שיצאו נגדה וגררו קנסות חוזרים, הכריזה גוגל על מספר שינויים מתוכננים במדיניות הפרטיות שלה, בהם צמצום הרשאות של אפליקציות בחנות האנדרואיד, כך שתוגבל כמות המידע שיוכלו לגשת אליו במכשירים השונים.[77]


צנזורה
[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקורת חריפה כלפי גוגל נשמעה על שיתוף הפעולה שלה עם צנזורת האינטרנט בסין. החברה נכנעה לתכתיבי השלטונות בסין והסכימה לצנזר תוצאות חיפוש של ערכים, בהתאם לדרישת השלטון הסיני. חיפוש של מושגים דוגמת "דלאי למה", "כיכר טיאננמן", "טייוואן" במנוע החיפוש, הניב הודעה בנוסח "לא ניתן למצוא אתר בנושא". מעבר לכך, גוגל ושלל שירותיו יפסיקו לעבוד לדקות ספורות אם יהיו ניסיונות חוזרים לחפש את המילים המסומנות. לתפיסת רבים היה בכך שיתוף פעולה של גוגל עם רודנות השלטונות בסין.[78]


בסוף מרץ 2010 צמצמה גוגל את פעילותה בסין, בעקבות פריצות שביצע הממשל בסין לשרתי החברה ולחשבונות הדואר האלקטרוני של פעילי זכויות אדם. הגולשים לאתר גוגל סין הופנו לאתר גוגל הונג קונג, מהלך שהפסיק את הצנזור.[79]


זכויות יוצרים
[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנוע החיפוש של גוגל מציג בתוצאות החיפוש תמצית מהאתר, שלעיתים מייתרת את הצורך בגלישה לאתר, התנהגות שפוגעת בבעלי האתר שייצר את התוכן. מנוע החיפוש של גוגל מחזיק גרסת מטמון של אתרים רבים, ובמקרה אחד לפחות, פנה עיתון הניו יורק טיימס לגוגל בבקשה להסיר עותקים של דפי ארכיון של העיתון מגרסת המטמון. בפסק הדין .Field v. Google, Inc קבע בית משפט מחוזי של מדינת נבדה כי גרסת המטמון שמחזיקה גוגל אינה מהווה הפרה של זכויות יוצרים.[80] גוגל מאפשרת למנהלי אתרים למנוע מהזחלן שלה לשמור גרסת מטמון של דפים באמצעות שימוש בקובץ Robots.txt.[81] התוכנית של גוגל לסרוק מיליוני ספרים ולהעלותם לאינטרנט הביאה להתאגדות של הוצאות לאור בניסיון לתביעה משפטית כנגד יוזמה זו, שלטענתם עלולה לפגוע בזכויות היוצרים שלהם.


ב-2015 פתחה נציבות התחרות של האיחוד האירופי בהליכים נגד חברת גוגל, בחשד שניצלה לרעה את כוחה המונופוליסטי בתחום מנועי החיפוש. ביוני 2017 הטילה הממונה על ההגבלים העסקיים באיחוד האירופי קנס בסך 2.42 מיליארד יורו על אלפאבית, החברה האם של גוגל, בנימוק שמנוע החיפוש העניק עדיפות לשירותי השוואת מחירים הקשורים לגוגל.[82] החברה ערערה על הקנס בבית הדין הכללי של לוקסמבורג.[83] בשנת 2018 הטיל האיחוד האירופי קנס נוסף על גוגל - 5 מיליארד יורו בגין הפרת תקנות הגבלים עסקיים.[84]


במרץ 2019 הטיל נציבות ההגבלים העסקיים האירופית קנס של כ-1.5 מיליארד אירו בשל פגיעה בפרסומות של מתחרים.[85]


אפליה מגדרית
[עריכת קוד מקור | עריכה]

גוגליזציה[עריכת קוד מקור | עריכה]


"גוגליזציה"
הוא מונח שנטבע על ידי ג'ון בטל ואלכס סלקאבאר בשנת 2003. המונח נגזר מהמילה גלובליזציה, ומביע את התפיסה לפיה גוגל משולבת בחיי היומיום של בני האדם בכל רחבי הגלובוס.[87]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

| ספר: חברת גוגל
אוסף של ערכים בנושא הזמינים להורדה כקובץ אחד.
 • ג'ון בטל, החיפוש - כיצד גוגל ומתחרותיה שינו את פני התרבות וכתבו מחדש את חוקי עולם העסקים, הוצאת "עברית" ו"כתר", 2006.
 • דייוויד א' וייז ומארק מאלסיד, הסיפור של גוגל - ההצלחה העסקית, התקשורתית והטכנולוגית החמה ביותר של זמננו, הוצאת מטר, 2006.
 • אריק שמידט וג'ונתן רוזנברג, גוגל - כך זה עובד, הוצאת מטר, 2015.
 • Steven Levy, In The Plex: How Google Thinks, Works, and Shapes Our Lives, Simon & Schuster, 2011

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיזמי קרן ויקימדיה
ערך מילוני בוויקימילון: גגל
תמונות ומדיה בוויקישיתוף: גוגל

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ רווחי גוגל כפי שמוצגים באתר החברה
 2. ^ ראה אתר החברה
 3. ^ Google: One Million Servers And Counting
 4. ^ "גוגל חושפת את שאילתות החיפוש בפוליטיקה"
 5. ^ מקור 1, מקור 2, מקור 3, ומקור 4
 6. ^ גוגל באתר דירוג אתרי האינטרנט Alexa
 7. ^ "גוגל גרועה בפרטיות", "שומרים על גוגל"
 8. ^ An evening with Google's Marissa Mayer
 9. ^ "אבני דרך בהיסטוריית גוגל"
 10. ^ "מערכת פייג'ראנק: מביאים סדר לרשת", מסמך הנכתב על ידי פייג' וברין
 11. ^ הסבר על הטכנולוגיה באתר גוגל ומאמר שכתב לארי פייג'
 12. ^ "הולדת גוגל", באתר Wired.
 13. ^ עמוד ה"אודות" הראשון של החברה
 14. ^ האתר תחת שרת סטנפורד
 15. ^ "השיא החדש של גוגל"
 16. ^ Brin, Sergey; Page, Lawrence (1998). "The anatomy of a large-scale hypertextual Web search engine". Computer Networks and ISDN Systems 30 (1–7): 107–117. doi:10.1016/S0169-7552(98)00110-X.
 17. ^ Barroso, L.A.; Dean, J.; Holzle, U. (29 באפריל 2003). "Web search for a planet: the google cluster architecture". IEEE Micro 23 (2): 22–28. doi:10.1109/mm.2003.1196112. We believe that the best price/performance tradeoff for our applications comes from fashioning a reliable computing infrastructure from clusters of unreliable commodity PCs.
 18. ^ על המימון של גוגל
 19. ^ מאמר ב"ביזנסוויק", כמו כן: דיווח של חברת גוגל עצמה
 20. ^ "ציפיות גדולות מהנפקת גוגל"
 21. ^ מאמר באתר cnet
 22. ^ מניית גוגל מגיעה ל-700 דולר
 23. ^ כתבה ב-cnn
 24. ^ "בניין מבורך בהצלחות"
 25. ^ "פלאנט גוגל"
 26. ^ היסטוריה רשמית
 27. ^ גוגל עוברת
 28. ^ הבלוג הרשמי של החברה
 29. ^ רשימת הרכישות המלאה של גוגל, בוויקיפדיה האנגלית
 30. ^ אהוד קינן, תחרות ל-Flickr: גוגל השיקה שירות אלבומי תמונות, באתר ynet, 14 ביוני 2006
 31. ^ לקפוץ מעלה אל:1 2 גל מור, גוגל רכשה את YouTube עבור 1.65 מיליארד דולרים, באתר ynet, 9 באוקטובר 2006
 32. ^ ניצן סדן, גוגל רכשה את On2, באתר ynet, 20 בפברואר 2010
 33. ^ יוסי גורביץ, גוגל רכשה חברה לעריכת מסמכי אופיס אונליין, באתר כלכליסט, 7 במרץ 2010
 34. ^ אהוד קינן, גוגל רכשה את שירות עריכת התמונות פיקניק, באתר ynet, 2 במרץ 2010
 35. ^ מעיין כהן, 140, גוגל רכשה את לאבפיקסיז הישראלית, באתר של "רשת 13", 27 באפריל 2010 (במקור, מאתר "nana10")
 36. ^ ynet, האם גוגל בדרך לרשת חברתית? רכשה את Slide, באתר ynet, 9 באוגוסט 2010
 37. ^ גוגל רכשה חברת סטארט-אפ שפיתחה כסף וירטואלי, באתר אנשים ומחשבים, 16 באוגוסט 2010
 38. ^ רשמית: גוגל רכשה את קוויקסי הישראלית ב-10–15 מיליון דולר, באתר גלובס, 14 בספטמבר 2010
 39. ^ מצמצמים הפסדים: גוגל רכשה את הפטנטים של מודו ב-17 מיליון שקל, באתר nrg‏, 19 במאי 2011
 40. ^ גוגל תרכוש את מוטורולה מוביליטי - הודעה לעיתונות של גוגל, 15 באוגוסט 2011
 41. ^ עודד ירון, גוגל רוכשת את חטיבת הניידים של מוטורולה, באתר הארץ, 15 באוגוסט 2011
 42. ^ Erick Schonfeld,‏Google Goes Soup-To-Nuts On Android With Bid For Motorola, באתר TechCrunch, ‏15 באוגוסט 2011
 43. ^ יוסי גורביץ, בעקבות עסקת מוטורולה: S&P מורידה את ההמלצה על מניות גוגל ל"מכור", באתר כלכליסט, 17 באוגוסט 2011
 44. ^ עומר כביר, גוגל בורחת משוק ממירי הטלוויזיה, באתר כלכליסט, 15 באפריל 2013
 45. ^ יוסי גורביץ, גוגל מכרה את מוטורולה ללנובו ב-2.91 מיליארד דולר, באתר כלכליסט, 30 בינואר 2014
 46. ^ אסף גלעד, "הגענו למסקנה שגוגל היא השותף הטוב ביותר עבור Waze", באתר כלכליסט, 11 ביוני 2013
 47. ^ צחי הופמן, ‏גוגל רכשה את חברת בוסטון דיינמיקס שמפתחת רובוטים לפנטגון, באתר גלובס, 15 בדצמבר 2013
 48. ^ טל פרוסט, גוגל הופכת ליישות-על, באתר ynet, 20 בדצמבר 2013
 49. ^ עומר כביר, גוגל רכשה את DeepMind ב-400 מיליון דולר, באתר כלכליסט, 27 בינואר 2014
 50. ^ אסף גלעד, רכישת כשרונות: גוגל קנתה את SlickLogin הישראלית, באתר כלכליסט, 16 בפברואר 2014
 51. ^ גוגל רוכשת מ-HTC ב-1.1 מיליארד ד' את החטיבה האחראית על הטלפון פיקסל, באתר TheMarker‏, 21 בספטמבר 2017
 52. ^ Welcoming new teammates from HTC to our hardware organization, בבלוג של גוגל, 30 בינואר 2018
 53. ^ Google Couldn’t Kill 20 Percent Time Even if It Wanted To, באתר מגזין Wired, ‏21 באוגוסט 2013
 54. ^ דניאל נלסון, Search Engine Trends in 2008, באתר wiliam‏, 10 בדצמבר 2008
 55. ^ Google Suggest
 56. ^ עוד מוצרי גוגל
 57. ^ Google+
 58. ^ ניצן סדן, פרצת אבטחה נוספת בגוגל פלוס חשפה מידע של 52 מיליון איש., כלכליסט, ‏11 בדצמבר 2018
 59. ^ גוגל, Shutting down Google+ for consumer (personal) accounts on April 2, 2019, support.google.com, ‏30 בינואר 2019
 60. ^ אתר המיזם
 61. ^ VirusTotal - Antivirus products and Website/domain scanning engines & datasets list
 62. ^ ישראל פישר, המהפכה הבאה של גוגל: סמארטפון עם חיישני תלת-ממד, באתר TheMarker‏, 21 בפברואר 2014
 63. ^ עודד ירון, מוטורולה הציגה את פרויקט Ara: טלפון מודולרי עם חלקים מתחלפים, באתר הארץ, 29 באוקטובר 2013. (חטיבה שגוגל יצרה במוטורולה מוביליטי כשהייתה אצלה, וגוגל השאירה אתלה חטיבה זו)
 64. ^ גל מור, אלפא-בטא: גוגל והגל החדש, באתר ynet, 20 ביולי 2009
 65. ^ סרטונים על תוכנת Google Wave באתר יוטיוב (באנגלית)
 66. ^ אסף לבנון‏, גוגל סוגרת את המעבדה, באתר וואלה! NEWS‏, 21 ביולי 2011
 67. ^ מערכת אנשים ומחשבים, גוגל סגרה את Google Labs, אנשים ומחשבים - פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות, ‏2011-07-21 (בhe-IL)
 68. ^ Josh Halliday ,Google ditches newspaper archive plan, from The Guardian, 20 May 2011
 69. ^ מחקר של אוקספורד: כ-88% מכל המידע האישי שאוספות אפליקציות נוחת בידי גוגל, כלכליסט
 70. ^ Third Party Tracking in the Mobile Ecosystem, ארכיון אוניברסיטת קורנל
 71. ^ מחקר: גוגל אוספת מידע על משתמשים גם כשהטלפונים שלהם אינם פעילים, הארץ
 72. ^ סוכנויות הידיעות, גוגל באזז מעורר תגובות סוערות: "הפרה שערורייתית ובלתי מקובלת של פרטיות הגולשים", באתר TheMarker‏, 11.2.2010
 73. ^ Google cookies will 'auto delete'‎, באתר ה-BBC,‏ 17 ביולי 2007
 74. ^ Jacqui Cheng,‏ Google cookies to expire after two years?as long as you don't return, באתר ars technica,‏ 16 ביולי 2007
 75. ^ מרכז הפרטיות - שאלות נפוצות בנושא פרטיות, כיצד מגינה Google על פרטיותי?, באתר גוגל
 76. ^ צרפת קנסה את גוגל ב-50 מיליון יורו בגין הפרת תקנות פרטיות של האיחוד האירופי, דה מרקר
 77. ^ גוגל מאיימת להסיר עשרות אלפי אפליקציות לגיטימיות מהחנות שלה, גיקטיים
 78. ^ נמרוד הלפרן, גוגל משתיקה את הספקנים: זינוק של 31% ברווח הרבעוני ל-1.31 מיליארד דולר - מעל לתחזיות, באתר TheMarker‏, 17 באפריל 2008
 79. ^ דורון פישלר, גוגל נגד סין, באתר של "רשת 13", 13 בינואר 2010 (במקור, מאתר "nana10")
 80. ^ פסק הדין באתר ויקיטקסט (באנגלית)
 81. ^ סטפני אולסן, Google cache raises copyright concerns, באתר cnet.com, ‏9 ביולי 2003
 82. ^ קנס שיא: גוגל תשלם 2.4 מיליארד יורו לאיחוד האירופי, באתר TheMarker‏, 27 ביוני 2017
 83. ^ יואב סטולר, גוגל מערערת על קנס המיליארדים שקיבלה באיחוד האירופי, באתר כלכליסט, 12 בספטמבר 2017
 84. ^ גם קנסות הענק של אירופה לא יצליחו לשנות את גוגל, דה מרקר
google