gta

Grand Theft Auto היא סדרת משחקי מחשב מסוגת הפשע, ארגז חול, והרפתקאות אשר פותחה על ידי חברת Rockstar Games.

במקור, שם המשחק היה Race n chase All Dem Hoes. המשחק היה משחק מירוצי מכוניות כאשר היוצרים הבחינו כי המשטרה מתנגשת במכוניות, ומשם הם לקחו השראה לסדרת המשחקים שמכירים כיום. המשחק הראשון בסדרה שווק בשנת 1997 על ידי חברת DMA Design (במהלך השנים שינתה החברה את שמה ל-Rockstar Games). מאז, הסדרה צברה תאוצה, משחקיה הפכו במהרה לרבי-מכר, וחלקם זכו בתואר "המשחק הטוב של השנה" בקרב עיתוני משחקים רבים בעולם, שם הסדרה נובע מהמינוח המשטרתי האמריקאי לגניבת כלי רכב (בחלק ממדינות ארצות הברית זהו גם מונח מהדין הפלילי). בהתאם לשמה, משחקיה מאפשרים לשחקן לבצע שלל עבירות כאשר גניבת מכוניות היא רק אחת מהן. השחקן מקבל חופש מוחלט במספר ערים גדולות, בהן הוא יכול להוציא בכוח נהגים של מכוניות הנוסעים בכבישים, לדרוס הולכי-רגל, להשתמש במגוון כלי נשק כדי לפצוע או להרוג עוברי-אורח או פושעים אחרים ועוד.

סדרה זו היא מבין הראשונות בעולם המשחקים שנתנה לשחקן חופש פעולה כה משמעותי, ועל כן מהווה נקודת תפנית חשובה שהובילה למספר חיקויים רב. למעט פעולות הפשע שהוזכרו, המשחק כולל גם מספר משחקי צד בהם השחקן יכול "לעבוד" כנהג מונית, פרמדיק, כבאי, סרסור ואף שוטר (האפשרויות הללו כלולות ב-San Andreas, חלק נוסף שיצא למשחק זה הוא San Andreas Multi Player שהוסף בשנת 2008, משחק זה לראשונה הביא את האופציה של המשתמש לפתוח עולם משלו וליצור שרת שבו למשתמש יש יכולת מלאה לקבוע מה יהיה בו, שרתים אלו היו הצלחה כי לראשונה מאז ועד היום הם היחידים שנתנו למשתמש חופש כזה גדול ליצור שרתים מלאים משל עצמם, שני הסוגים המרכזיים של שרתים אלה הם Deathmatch שבו יש חופש לגמרי לשחק לעשות מה שהוא רוצה, משוחק בעיקר על ידי אלו שרוצים לשפר את יכולתם במלחמה במשחק והסוג השני והיותר פופולרי הוא ה Roleplay שמשמעותו מציאות מדומה, ממש אתה מתחיל כבן אדם ואתה מסתובב ומתקשר ועובד עם אנשים אחרים, אתה יכול להיות שוטר, עבריין ובעצם כל דבר שלא סותר את המציאות, החלק המעניין הוא שהמשחק מנוהל כולו עד הבסיס על ידי אנשים ולא בוטים. בתור נהג מונית כלולה גם בGrand Theft Auto V) אם גנב את המכונית המתאימה. השחקן יכול גם לעקוב אחר מערך עלילתי הכולל הרבה תככים בין פושעים וכנופיות, ומאפשר לשחקן לקחת חלק בשוד בנק, בריחות ממצודים משטרתיים ועוד.

חידוש נוסף של סדרת המשחקים הוא הפסקול. תחום זה, אשר פעמים רבות מוזנח בידי מפתחות משחקים, זכה להשקעה רבה מצד Rockstar. החברה הכניסה להיטים רבים והקליטה שעות ארוכות של שיחות מבדרות אל תוך תחנות הרדיו של המכוניות בהן נוהג השחקן.

כיוון שהסדרה כולה מציבה דגש משמעותי על ביצוע של פשעים רבים ואף מציגה אותם ברמה אמינה מאוד, המשחק זכה להסתייגויות וביקורת שלילית רבה. כמה ממשחקי הסדרה אף נחשדו כהשראה למספר פשעים חמורים בארצות הברית, והחלו להישמע קריאות ברחבי העולם על קביעת איסור מכירת המשחק. הדבר פתח דיון מעמיק באשר להשפעת משחקי ווידאו אלימים על אלימות נוער, כאשר מומחים רבים מאמינים שיש קשר ברור, בעוד מומחים רבים אחרים סבורים כי לדבר אין כל השפעה יוצאת-דופן, וכי אלימות קיימת בכל מקום. על פי דירוגי משחקים בינלאומיים המשחק אינו מתאים לנוער מתחת לגיל 18, אך ברוב ארצות העולם, כולל בישראל, ההגבלה כמעט ואינה נאכפת. בארצות שונות, למשל גרמניה, צונזר המשחק כך שדם אינו מופיע בו ואין יכולת לקחת את כספם של עוברי אורח לאחר שנהרגו. המשחק הבא בסדרה אמור לצאת בפברואר 2021.


תוכן עניינים
1 ליברטי סיטי
2 GTA V
3 המשחק הבא בסדרה
4 מיתוסים ואגדות
5 משחקי הסדרה
6 ראו גם
7 קישורים חיצוניים
ליברטי סיטי

ליברטי סיטי כפי שנראתה בקדימון למשחק Grand Theft Auto IV
חלק גדול מהמשחקים מתרחשים בליברטי סיטי (באנגלית: Liberty City, בתרגום חופשי לעברית: עיר החירות), שהיא עיר דמיונית המבוססת על העיר האמיתית ניו יורק שבארצות הברית. עיר זו היא מקום ההתרחשות העיקרי במשחקים Grand Theft Auto, Grand Theft Auto 2, Grand Theft Auto III, Grand Theft Auto: Liberty City Stories, Grand Theft Auto IV, Grand Theft Auto: The Lost And Damned ו-Grand Theft Auto: The Ballad of Gay Tony. כמו כן, העיר מופיעה בסרטונים קצרים או במשימות מסוימות במשחקים שונים בסדרה שהתרחשותם העיקרי לא שם.

על פי המשחק Grand Theft Auto: Liberty City Stories, עיר זו נוסדה בשנת 1798.

במשחקים בהם הגרפיקה היא תלת-ממדית, העיר מחולקת לשני איים: פורטלנד וסטאונטון וביניהם מחברים גשרים, תעלות תחתיות ורכבת תחתית. האזורים מחולקים בין כנופיות רבות: "דיאבלוס" מפוארטו ריקו, "יארדי" הג'מייקאנים, "הודס" האפרו-אמריקנים, הקרטל הקולומביאני, משפחת המאפיה האיטלקית לאון, פורלי וסינדאקו, היאקוזה היפנית והטריאדים הסינים. מזג האוויר בעיר גשום במרבית הימים וכתוצאה ממנו נוצר ערפל.

במשחק Grand Theft Auto IV שמשמש כאתחול לסדרה, העיר מוצגת במראה שמזכיר הרבה יותר את ניו יורק האמיתית: ברוקלין נקרא ברוקר, קווינס נקרא דיוקס והרובע מנהטן נקרא אלגונקווין. הרובע סטטן איילנד הוא היחיד שלא קיבל גרסה במשחק משום העומס בלוח הזמנים והמרחב בזיכרון הדיסקים עליהם נמצא המשחק ולכן היאקוזה לא חוזרת ב-"עידן" הזה. הרבעים בעיר של ה-"עידן" הרביעי מתחלקים לכנופיות, כמו במשחקים הקודמים: כנופיות הברטווה הרוסיות, פלוגת "היארדיס" הג'מאייקית, המוב האירי, מועדוני האופנוענים "הלוסט אנד דמנד" (האבודים וארורים), "מלאכי המוות" ו"רוכבי אפטאון", כנופיות הרחוב השחורות "נוכלי נורט'ווד" ו"מ.ו.ב", כנופיות ההיספניות "הלורדים הספרדיים" ו"סוחרי הסמים הדומיניקנים" שעוסקים בקוקאין, הטריאדים הסיניים, המוב הקוריאני, קרטל "טורס", המאפיה היהודית וה-"קומישן", איחוד של משפחות הפשע האיטלקיות.

על פי התיאורים של העיר במשחקים השונים, ליברטי סיטי היא עיר מלאת פשעים בה השלטון המקומי חסר אונים עד שהמילה הלא גסה היחידה בעיר היא 'תקווה'.

GTA V
ב-2 בנובמבר 2011 יצא הטריילר הראשון של Grand Theft Auto 5 על ידי Rockstar Games. המשחק מתרחש בלוס סנטוס המבוססת על העיר האמיתית לוס אנג'לס, קליפורניה, אותה העיר במדינה הדמיונית במשחק San Andreas אך מחודשת וריאליסטית יותר. במשחק הזה ישנו חידוש שסיכן את Rockstar Games מאוד, ישנם שלושה פרוטגוניסטים (דמויות ראשיות) ביניהם ניתן להחליף בכל רגע ולעיתים אף בזמן משימה וזהו המשחק הראשון בסדרה שהציג את הפורמט. Rockstar Games ציינו בכתבה של Game Informer שהעולם במשחק יהיה יותר גדול מ-San Andreas, ליברטי סיטי של Grand Theft Auto IV והעולם של Red Dead Redemption במאוחד, ולכן חשבה שיהיה מעניין לקבל את האפשרות להיות בין מקום למקום בשניות בעזרת התחלפות בין שלוש הדמויות הראשיות. בנוסף, אחת הסיבות לכך שיש שלוש דמויות ראשיות היא שיש כאלה שאהבו או לא אהבו סיפורים או אישיויות של פרוטגוניסטים שונים בסדרה, ולכן Rockstar מציעה כעת שלושה פרוטגוניסטים שונים אחריהם תעקבו, ואת כולם בעולם אחד, עיר אחת, במשחק אחד. שמם של הפרוטגוניסטים הם: פרנקלין קלינטון, מייקל "דה סנטה" וטרוור פיליפס.

המשחק הבא בסדרה
לאחר ההצלחה המסחרית הגדולה של GTA V, נפוצו שמועות רבות על המשחק הבא בסדרה. הפרט היחיד שידוע על המשחק זה שהוא נמצא בפיתוח על ידי חברת Rockstar Games תחת שם הקוד "Project Americas".

מיתוסים ואגדות
בסדרת משחקי GTA ישנם לא מעט מיתוסים ואגדות, המיתוסים יכולים להיות על ייצור כלשהו, מקום, או בן אדם. המיתוסים במשחקי GTA החלו לראשונה ב-GTA 3 שהוא נחשב למשחק ה-GTA הראשון בתלת מימד. המשחקים הצליחו להוציא מיתוסים מפורסמים כמו ביגפוט, חייזרים, ראטמן ועוד. למרות שהרבה מהמיתוסים מתגלים כמזויפים והם בסך הכל המצאה של שחקן. למרות שגם יש מיתוסים שהתגלו כאמיתיים. מיתוסים מפורסמים:

ביגפוט - הוא ייצור מפורסם שעלול להיות קיים גם בחיים האמיתיים אך עדיין אין הוכחות לקיומו, לפי דיווחים של שחקנים הייצור קיים במשחקים GTA V ו-GTA San Andreas. הוא אמור להתחבא ב-Back o beyond בסאן אנדראס.

חייזרים - חייזרים הם מבין המיתוסים המפורסמים ביותר בסדרת משחקי GTA, במשחק GTA V החייזרים התגלו כאמיתיים, ובמשחק GTA San Andreas ניתן לראות במדבר עב"מ בשמיים שמוכיח שיש עב"מים בסאן אנדראס, אך עדיין אין הוכחה לחייזרים במשחק.

ראטמן - ראטמן הוא נחשב לאגדה המפורסמת ביותר במשחק GTA IV, המיתוס הזה התגלה עוד בשנת 2008 כש-GTA IV יצא, המיתוס התחיל כשתמונה מסתורית הועלתה לאינטרנט המתארת ייצור גבוה שנראה כמו חצי בן אדם וחצי עכברוש, לפי דיווח של שחקנים, ראטמן מתחבא במקומות החשוכים של הרכבת התחתית במשחק, ראטמן יכול לרוץ מהר מאוד, והוא יכול לתקוף את השחקן ולהרוג אותו, אומנם זו בסך הכל אגדה ואין שום עדויות לכך שייצור זה אכן קיים במשחק, וככל הנראה הוא בסך הכל אגדה שמישהו המציא.

משחקי הסדרה
כותר שנת יציאה פלטפורמה הערות
Grand Theft Auto 1 1997 פלייסטיישן, Windows,‏ Game Boy Color המשחק הראשון בסדרה, מתרחש בשנת 1996
Grand Theft Auto: London 1969 1999 פלייסטיישן, Windows חבילת הרחבה, דורשת את GTA המקורי. מתרחש בשנת 1969.
Grand Theft Auto: London 1961 1999 Windows חבילת הרחבה, דורשת את GTA 1969 וניתנת להורדה בחינם. מתרחש בשנת 1961.
Grand Theft Auto 2 1999 פלייסטיישן, Windows,‏ Game Boy Color, דרימקאסט מתרחש בשנת 1998.
Grand Theft Auto III 2001 פלייסטיישן 2, Windows,‏ Xbox ,IOS,iphone משחק ה-GTA הראשון בתלת-ממד, הראשון בסדרת המשחקים השלישית בסדרה. מתרחש בשנת 2001.
Grand Theft Auto: Vice City 2002 IOS ,אנדרואיד, פלייסטיישן 2, Windows,‏ Xbox ,פלייסטיישן 4 מכניס לראשונה את האופנועים לגרסת התלת-ממד. מתרחש בשנת 1986 בעיר Vice City שהיא העתק לעיר מיאמי.
Grand Theft Auto Advance 2004 Game Boy Advance פותח במיוחד למכשיר הגיים בוי אדוונס.
Grand Theft Auto: San Andreas 2004 פלייסטיישן 2, Windows,‏ Xbox,IOS,iphone, נותן לשחקן לראשונה את חוויית האופניים והשחייה במים. מתרחש בשנת 1992.
Grand Theft Auto: Liberty City Stories 2005 פלייסטיישן 2, PSP,IOS,iphone מתרחש בשנת 1998.
Grand Theft Auto: Vice City Stories 2006 פלייסטיישן 2, PSP מתרחש בשנת 1984.
Grand Theft Auto IV 2009 פלייסטיישן 3, Windows, Xbox 360 המשחק הראשון בסדרה עם מנוע הגרפי והראשון בסדרה הרביעית של המשחקים. מתרחש בשנת 2009.
Grand Theft Auto: Chinatown Wars 2009 IOS PSP,‏ iPhone ,Nintendo DS ,iPod Touch מתרחש בשנת 2009 בליברטי סיטי בתור הואנג לי, חבר בכנופיית הסינית של העיר.
GTA IV: The Lost And Damned 2009 פלייסטיישן 3, Windows ,Xbox 360 כלול באריזת משחקי ההרחבה GTA IV: Episodes From Liberty City. במשחק מגלמים את ג'וני קלביץ, מתרחש ב-2009
GTA IV: The Ballad of Gay Tony 2009 פלייסטיישן 3, Windows ,Xbox 360 כלול באריזת משחקי ההרחבה GTA IV:Episodes From Liberty City. במשחק מגלמים את לואיס לופז, מתרחש ב-2009
Grand Theft Auto V 2013 פלייסטיישן 3, xbox 360,פלייסטיישן 4,Microsoft Windows, xbox one
המשחק הראשון בסדרה עם מנוע גוף ראשון.

ראו גם
Rockstar Games, בעלת הסדרה
Rockstar North, מפתחת המשחק
קישורים חיצוניים
מיזמי קרן ויקימדיה
ויקישיתוף תמונות ומדיה בוויקישיתוף: Grand Theft Auto
GTA - האתר הרשמי (באנגלית)
GTA - הפורום הישראלי
GTA - חולק בחינם בישראל
אתר ויקי בנושא Grand Theft Auto (באנגלית)
הטריילר הרשמי של Grand Theft Auto V (באנגלית)
שחר סמוחה, ‏ילדיכם משחקים ב-GTA במחשב? כדאי שתקראו את זה, באתר גלובס, 17 בספטמבר 2013

Grand Theft Auto
משחקים Grand Theft Auto 1 • Grand Theft Auto 2 • Grand Theft Auto III • Grand Theft Auto: Vice City • Grand Theft Auto: San Andreas • Grand Theft Auto Advance • Grand Theft Auto: Liberty City Stories • Vice City Stories • Grand Theft Auto IV • Grand Theft Auto: Chinatown Wars • Grand Theft Auto V
הרחבות Grand Theft Auto: London 1969 • Grand Theft Auto: London 1961 • GTA IV: The Lost And Damned • Grand Theft Auto: The Ballad of Gay Tony
מקומות Liberty City • Vice City • Los santos
קטגוריות: ויקיפדיה: עריכה - מחשובGrand Theft Autoסדרות משחקי וידאומשחקי מחשב
משובים קודמיםמשוב על הערך
כאן ניתן לכתוב משוב על הערך...
תפריט ניווט
לא בחשבוןשיחהתרומותיצירת חשבוןדיווח על טעותכניסה לחשבוןערךשיחהקריאהעריכת קוד מקורעריכהגרסאות קודמותחיפוש
חיפוש בוויקיפדיה
עמוד ראשי
ברוכים הבאים
שינויים אחרונים
ערכים מומלצים
דיווח על טעות
פורטלים
ערך אקראי
תרומה לוויקיפדיה
טיפ
בארגז החול ניתן לבצע ניסויי עריכה. גשו לארגז החול, לחצו על הלשונית "עריכה" ונסו בעצמכם!
קהילה
שער הקהילה
עזרה
ייעוץ
מזנון
כיכר העיר
חדשות
לוח מודעות
יצירת קשר
ספר אורחים
כלים
דפים המקושרים לכאן
שינויים בדפים המקושרים
דפים מיוחדים
קישור קבוע
מידע על הדף
פריט ויקינתונים
ציטוט דף זה
במיזמים אחרים
ויקישיתוף
הדפסה/ייצוא
יצירת ספר
הורדה כ־PDF
גרסה להדפסה

דף זה בשפות אחרות
English
العربية
Deutsch
Magyar
മലയാളം
Polski
Română
Русский
ייִדיש
עוד 60
עריכת הקישורים
דף זה נערך לאחרונה ב־23:24, 24 בינואר 2020.
הטקסט מוגש בכפוף לרישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0; ייתכן שישנם תנאים נוספים. ר' את תנאי השימוש לפרטים.
gta